Čína roste - čas na změnu strategické alokace

9. 6. 2021

Naším klíčovým přístupem k řízení portfolií je strategická aset alokace. Tedy namíchání správných poměrů jednotlivých tříd aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, zlato nebo komodity. Cílem je, abychom při dané míře rizikovosti portfolia dosáhli maximálního možného výnosu. A to vždy s výhledem na příštích 5 a více let. Strategickou alokaci není radno měnit příliš často, však musí držet krok s měnícím se světovým pořádkem a ekonomikou. A to je důvod proč nyní nastal ten okamžik, kterých by mělo být jv životě dlouhodobého investora jak šafránu.  Je čas na změnu strategické alokace. Do některých portfolií nově zařazujeme čínské státní dluhopisy a navýšujeme pozici asijských akcií (v čele s čínskými). Věříme, že tyto strategické kroky přinesou v příští dekádě lepší výnosy pro naše investory.

Proč Čína?

V mnohých z nás je zakořeněná představa z dob před dvaceti lety, kdy si lidé s Čínou spojovali nekvalitní výrobky a levnou pracovní sílu. Když se něco nečekaně rozbilo, vysvětlil to komentář “Made in China”. Čína však za posledních 20 let prošla velmi významnou ekonomickou a sociální transformací a v technologiích začíná pomalu předhánět svět.

Čína dnes stojí za 20 % celosvětového HDP a 30 % ročního globálního růstu HDP. Měřeno paritou kupní síly je dnes čínská ekonomika větší než ekonomika USA. A bohatne také obyvatelstvo Číny. Procento populace, které žije za méně než 5,5 USD na den, spadlo z více než 80 % v roce 2000 na méně než 24 % v roce 2020. Střední třída dnes představuje okolo 50 % celé populace. Navíc má Čína rostoucí populaci vysoce vzdělaných lidí, se zhruba třetinou světových vědeckých a technologických oborů, což je třikrát více než činí podíl USA.

Obrázek 1. Relativní postavení Číny v 8 klíčových ukazatelích moci


Zdroj: www.principles.org

Tato transformace je provázena také růstem velikosti a likvidity čínských kapitálových trhů. Tržní kapitalizace akcií čínských firem je dnes 25krát větší než v roce 2002 a činí teď okolo 11 % z globálního celku. Obdobně je tomu s obchodovatelnými dluhopisy, jejichž objem narostl z 200 miliard USD v roce 2000 na 15,8 bilionu USD v roce 2020. Přitom většina těchto dluhopisů byla vydána v lokální měně.

Minulý rok bylo přes polovinu všech světových IPO (nově obchodovaných firem na veřejných burzách) z Číny. Nejprodávanější MODEL 3 od Tesly může být brzy vyráběný celý v Číně. Vládní pětiletý plán chce jednoznačně snížit závislost Číny na cizí technologii. Výdaje na vědu a výzkum rostou 2x rychleji než v USA. Čína je dnes domovem největšího skladu superpočítačů a industriálních robotů. Stává se lídrem v 5G, umělé inteligenci, cloudových a Big data technologiích. A díky efektivnímu využití technologií má také ambici dosáhnout karbonové neutrality do roku 2060.

Čínský juan (CNY) se vyvinul z nedůležité měny do pozice jedné z osmi nejvíce obchodovaných měn ve světě a byl uznán Mezinárodním měnovým fondem jako rezervní měna. Čínská měna má velmi dobrou pozici nabírat v příští dekádě na důležitosti v mezinárodním obchodě, a to díky rostoucí čínské ekonomice, centrální roli Číny v mezinárodním obchodě, otevírání svých domácích kapitálových trhů a politickým iniciativám, které podporují pozici juanu mezinárodně.

Jeden ze způsobů, jak koukat na relativní sílu Číny, je ten, že má 4x větší populací než USA. Pokud příjem na osobu v Číně dosáhne v příštích 25 letech polovinu příjmu na osobu v USA, její ekonomika se stane 2x větší než ekonomika USA.

Co na to dlouhodobý investor?

To vše uvedené souvisí s investováním. Jako globální investoři přemýšlíme o tom, kolik kam máme investovat, koukáme na základní ukazatele a jaké pozice drží ostatní investoři. Čínské ukazatele jsou silné, jejich aktiva jsou za relativně atraktivní ceny a svět podhodnocuje čínské akcie a dluhopisy (viz obrázek 2.). Asijské akcie navíc v posledních měsících spadly o více než 20% ze svých únorových maxim, což nabízí vhodnou příležitost pro pro vstup nebo posílení pozic na těchto trzích.

Obrázek 2. Celosvětové postavení Číny versus zastoupení Číny v globálních portfoliích investorů

Zdroj: BlackRock, červen 2020. Levý obrázek ukazuje zastoupení Číny napříč hlavními makroekonomickými a tržními ukazateli. BlackRock používá Bloomberg Barclays Global Aggregate Index and MSCI ACWI equity index jako průměr pro globální dluhopisy a akcie.

Věříme, že světový pořádek se mění. Čínské trhy se otevírají zahraničním investorům, kteří dnes mají přístup k více než 60 % z nich, oproti 1 % v roce 2015. Také zastoupení čínských aktiv v globálních indexech roste. Dá se tedy očekávat, že Čína bude těžit z přílivu kapitálu, který bude podporovat měnu a finanční trhy. To vše jsou argumenty, proč nastal čas na změnu strategické alokace - dát čínským aktivům větší prostor v našich portfoliích, než kolik mají v globálních indexech .

Samozřejmě se vše může otočit a nabrat špatný směr. Peking nemusí udržet aktuální kurz ekonomických reforem. Čína a USA soutěží a dalo by se říci i bojují – obchodně, o technologie, o kapitálové trhy a o vojenskou moc. Nikdo dnes nemůže říci, jak špatné tyto války budou a která země vyhraje. Z tohoto důvodu rozkládáme peníze do obou zemí a nejen do těchto zemí.

Úpravy portfolií

Na základě výše uvedeného jsme se rozhodli upravit strategickou alokaci portfolií:

  • snížení amerických NASDAQ akcií a globálních akcií malých společností a navýšení akcií Emerging Asia (s 50 % zastoupením čínských akcií v daném ETF). Celkově tak budou mít asijské akcie v čele s Čínou zhruba 20 % podíl z akciové části portfolií.
  • snížení zastoupení amerických státních dluhopisů o cca ⅓ a přesun do nově zařazeného ETF s čínskými státními dluhopisy. Čínské státní dluhopisy necháváme záměrně měnově nezajištěné. Jako benefity čínského juanu v portfoliu vnímáme lepší diverzifikaci (větší rozložení rizika) a potenciál dlouhodobého posilování jeho kurzu.

Všechna nová i stávající portfolia klientů, které mají zapnuté automatické rebalancování, tak jsou upravena podle nového cílového zastoupení.

Připomínáme, že se jedná o strategickou úpravu portfolií s výhledem za horizont 5 let. Z taktického pohledu se mohou trhy a ceny aktiv vyvíjet během několika příštích měsíců proti našim předpokladům. Uvedené fundamenty se mohou projevit až v delším časovém horizontu.

Pokud si nejste jistí, že je Vaše investiční portfolio dobře připraveno na vzestup Číny, kontaktujte nás.  Pomůže Vám zhodnotit i vaši investici.

Zdroj: analytický tým Edwardinvest

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle