Investice do ETF portfolií a daně

Jak řekl Benjamin Franklin „Na světě jsou pouze dvě jistoty – daně a smrt“. Daně se týkají i investic do cenných papírů. Abychom vám pomohli se lépe orientovat v problematice daní, připravili jsme pro vás tento článek. Berte na vědomí, že každá investice může mít svá daňová specifika. Jinak daníte příjmy ze zaměstnaneckých akcií, jinak peníze z P2P půjček, příjmů z investičních nemovitostí atd. V tomto článku rozebíráme jen část, kterou s našimi klienty aktivně řešíme - investice do cenných papírů formou ETF na platformách s licencí ČNB.

Obecně můžete v průběhu roku generovat 2 druhy příjmů, které je nutné brát v potaz jako zdanitelné příjmy u fyzických osob s daňovou rezidencí v ČR:

1. Úroky z úročené hotovosti

Tyto úroky dostáváte z peněz uložených v úročené hotovosti, pokud tuto možnost investiční platforma nabízí. Tyto úroky nejsou daněny srážkovou daní, jako je tomu v bankách a musíte je uvádět a danit v rámci svého daňového přiznání (platí 15% daň). Neplést si s různými repofondy, které mají obdobnou výkonnost, ale daň je vyřešena v rámci fondu.

2. Příjmy z prodeje cenných papírů

Pozor, jedná se o příjmy, nikoliv zisk. Do svého daňového přiznání uvádíte příjmy (prodejní cena) a ty můžete krátit o výdaje (nákupní cena a další náklady) na jejich pořízení. Kladný zisk pak daníte 15% daní. Příjmy z prodeje CP mohou vzniknout ze 3 důvodů:

  • při rebalancování portfolia (i automatickém), pokud odprodáváte část nadvážených ETF a dokupuje podvážené ETF. A právě prodeje ETF představují z daňového hlediska váš příjem.
  • při přesunech peněz mezi portfolii.V takovém případě také dochází k odprodeji části ETF a nákupům jiných ETF. Prodeje ETF jsou vaším příjmem, přestože fakticky hotovost ani neobdržíte na svůj klientský účet a je rovnou použita na nákup jiného ETF.
  • při výběrech z portfolia, kdy se odprodávají ETF.

Osvobozené příjmy z prodeje CP

To jsou příjmy, které se nezdaňují a ani je nemusíte uvádět ve svém daňovém přiznání. Existují 2 situace, kdy jsou příjmy z prodeje osvobozeny:

  • Pokud váš roční úhrn příjmů z prodeje CP je menší než 100 000 korun.
  • Pokud prodané kusy cenných papírů držíte déle než 36 měsíců.

Pozor na paušální daň!

Neplést paušální daň (5 994 Kč měsíčně pro rok 2022) s uplatňováním paušálních výdajů (například 40% z příjmů). Více o paušální dani si můžete přečíst například ZDE.

Pokud platíte paušální daň musíte si dávat pozor, aby vaše další příjmy (například i úroky z úročené hotovosti) nepřekročily 15 000 Kč za rok, nebo aby vaše neosvobozené příjmy z prodejů cenných papírů  nepřekročily 100 000 Kč za rok (pozor nejde o zisk, ale o příjem, tedy za kolik jsem prodal cenné papíry).  Pokud by se tak stalo, musíte podat daňové přiznání včetně přiznání příjmů z podnikání a ztratíte tak výhodu paušální daně. Osvobozené příjmy z prodeje cenných papírů pro využívání paušální daně nevadí. Více ZDE

Jak platí daně váš manžel či manželka?

Ano i to může hrát roli. Pokud máte společné jmění manželů (SJM) a váš manžel či manželka nevyužívá paušální daň,  je možné veškeré zmiňované příjmy uvádět v daňovém přiznání manžela/ky i přesto, že investiční účet je psán na vás.

Není-li jiná cesta, je lepší neriskovat, že o výhodu paušální daně přijdete, a raději se výše zmíněným příjmům vyhntěte. Tedy:

  1. Nerebalancujte a případně ani měnově nezajišťujte po dobu 36 měsíců, kdy bude splněn časový test držených ETF.
  2. Nevyužívejte úročenou hotovost mimo standardní bankovní účty (případně ji využívejte do cca 300 000 Kč – aby při současných sazbách úrok nepřekročil 15 000 Kč za rok).
  3. Vyhněte se v prvních 36 měsících i převodům mezi portfolii.

Nad čím se zamyslet pokud nevyužíváte paušální daň

V tomto případě se zamyslete, zda využije rebalancování a budete muset řešit daňové přiznání, nebo nebudete své portfolio prozatím rebalancovat.

Pokud rebalancujete své portfolio, může docházet  k odprodejům části některých ETF a dokupu jiných ETF.  Pokud příjmy z takových odprodejů CP překročí 100 000 Kč za rok, budete je muset spolu s výdaji uvádět ve svém daňovém přiznání.

Druhá varianta je rebalancování nedělat (minimálně 36 měsíců) a tím minimalizovat pravděpodobnost, že během roku dojde k prodejům za více než 100 000 Kč. Zpravidla tak nebudete muset do daňového přiznání nic uvádět. Pokud nespadnete do daňové povinnosti jiným způsobem například při výběrech z portfolia.

Při zvažování, kterou cestou půjdete si uvědomte, že rebalancování vám pomáhá udržovat strategickou alokaci, která je pro úspěch vaší investice nejdůležitější. Zároveň pokud rebalancujete, děláte to hlavně proto, že některá složka vašeho portfolia výrazně vyrostla a jiná poklesla. Tedy samotným rebalancováním vygenerujete nějaký zisk, a proto také investujete. Ano, daňová povinnost vám v takovém případě ukrojí ze zisku 15% a velká část vám jej zbyde:).

Po třech letech trvání vaší investice budou prodávané ETF při rebalancování s velkou pravděpodobností drženy déle než 3 roky a tudíž osvobozené od daňové povinnosti.

Další možností, jak se v prvních letech u větších investic vyhnout daňové povinnosti při rebalancování, je dělat to novými, dostatečně velkými vklady. To však znamená, že vám to buď umožní automaticky vaše investiční platforma, nebo musíte vždy ručně upravit alokaci vkladu.

Závěrem

V oblasti daní investičního portfolia mají jednodušší pozici menší investoři s jednorázovou investicí do 500 000 Kč bez ohledu na pravidelnou investici. V takovém případě je nepravděpodobné, že by při rebalancování došlo k prodejům za více než 100 000 Kč, a tudíž pravděpodobně nebude muset uvádět příjmy v DP.

Investujeme však, abychom si udrželi vysoký standard v době finanční nezávislosti a abychom si splnili cíle, jakkoli velké. Proto se neobávejte daní a nevyhýbejte velkým investicím. Vždy se však poraďte se svým daňovým expertem.

Zdroj: www.edward.cz

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle