Na koho vsadit v příští desetiletce?

Kdo investuje, měl by mít investiční strategii. Možná ji máte a ani o tom nevíte. Podle něčeho se zkrátka při nákupu aktiv rozhodujete. My vás neustále nabádáme k diverzifikaci. Často se hovoří o diverzifikaci na jednotlivé třídy aktiv. Zvláště v obdobích náročných pro jinak nejvýnosnější třídu aktiv, kterou jsou akcie. Jsou však situace, kdy čistě akciové portfolio nevadí. Pokud budete potřebovat peníze za více jak 15 let, je to vcelku rozumné portfolio. Ale na jaký trh, resp. zemi či region se orientovat, neboli na koho vsadit v příští desetiletce nebo dvacetiletce?  

Je přirozené dívat se směrem, který je nám něčím známý a v minulosti byl úspěšný 

To je asi důvod, proč vidíme v portfoliích průměrných investorů zejména americké akcie. Vždyť kdejaký youtuber hovoří neustále o jednom z nejznámějších indexů S&P500, který zahrnuje 500 největších firem USA. Při pohledu na historická data se musíte v této volbě utvrdit.  geografická diverzifikace

Díváte se na výkonnost akciového trhu jednotlivých zemí od roku 1900. Zpětným pohledem je vždy poměrně jednoduché soudit, jak měla vypadat volba na začátku. Budoucnost je však nová startovací čára nového dostihu. A tak se možná ptáte, na koho vsadit v příští desetiletce. Bude to opět americký plnokrevník?  

Hledání bezpečné cesty 

Investor na počátku 20. století na startu viděl 5 největších světových mocností: Velkou Británii, USA, Německo, Francii a Rusko. Musel se nějak rozhodnout. Kdo vsadil na Rusko nebo Německo, prodělal kalhoty v pár dekádách. Zvítězil by ten, kdo vsadil na USA. Ale za jakou cenu? Šance na výhru byla 1:5. Co když je tu k dosažení tak dobrého výsledku i jiná, mnohem bezpečnější cesta? Pro adrenalinové nadšence není tak sexy. Ale chceme se svým majetkem hrát ruletu, nebo jej bezpečně zhodnocovat a chránit? Podívejte se na černou křivku v grafu výše. Výkonnost téměř stejná jako u vítězného koně. Přitom jde o vyváženou směs všech 5 zemí, pravidelně každoročně rebalancovanou. Překvapivé je to o to víc, že ruský akciový trh zahrnutý jednou pětinou zcela zkolaboval v roce 1918 a německý trh v témže zastoupení se v roce 1923 propadl o 99 % a ke svému zotavení potřeboval dalších 47 let. Jak je to vůbec možné?  

Jak to, že vážené portfolio není jen obyčejně průměrné?  

Když se podíváme na podobný graf, zahrnující již širší plejádu zemí, vidíme, že tentokrát tučná šedivá křivka USA nevykazovala výrazně lepší výsledky než ostatní země. USA si nevedlo špatně, ne nadarmo to byl od druhé světové války ekonomický lídr. Však díky zastoupení všech zemí se na tomto 70letém horizontu geograficky balancované portfolio hrdě tomuto lídrovi svým výsledkem vyrovnalo. Geograficky diverzifikované portfolio totiž:

  • díky vahám mírní poklesy jednotlivých zemí,  
  • do stanovené váhy každý rok přikupuje akcie zemí ve slevě, a tím vytváří dobré podmínky pro výnos příštího roku, 
  • vytváří tak mnohem stabilnější výnosy, díky kterým můžete lépe a efektivněji využívat sílu složeného úročení. 

geografická diverzifikace od 1950

 Pohled na jednotlivé desetiletky 

Běžného investora bude zajímat nejspíše ještě kratší horizont a na ten se podíváme v níže uvedených tabulkách.  

Žádná ze zemí neměla trvale lepší výkonnost než ostatní. Podle čeho pak má investor odhadovat vítěze další desetiletky? Odpověď je jednoduchá a snadná. Neodhadujte. Diverzifikujte. Akcie USA měly nejlepší výkonnost od 2. světové války pouze jednou v letech 2010-2020. Velice dobře si vedly i v dekádě 1990-2000. Předtím byste ale museli jít až do roku 1920, abyste našli desetiletí, kdy byla výkonnost amerických akcií v porovnání s pravidelně balancovaným portfoliem lepší. 

Závěrem? 

Geografická diverzifikace není jen sousloví z investičního slovníku pro šprty. Může být faktickou záchranou vašeho majetku. Většina zemí měla ve své historii horší propady, než kdy mělo VÁŽENÉ PORTFOLIO. Vždy existovaly velké rozdíly mezi zeměmi s nejlepší a nejhorší výkonností v dané desetiletce. A tak nezbývá než silně varovat před snahou hádat, která země bude oním vítězem v kterékoli třídě aktiv příští rok nebo příští desetiletí. Geograficky diverzifikované portfolio vám vygeneruje stabilnější tok výnosů s mnohem menším rizikem. Takže až se vás někdo zeptá, na koho vsadit v příští desetiletce, neváhejte odpovědět: „Na geograficky diverzifikované portfolio.“ A pokud se nechcete pouštět do diskusí, pošlete jej rovnou za námi. 

Zdroj: bridgewater.com 

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle