Pojďme se společně podívat za uplynulým rokem 2020. Zajisté se zapíše do naší paměti. Byl plný změn, nejistoty i příležitostí. Co se způsobu života týče, chceme věřít , že jde o období pomíjivé a nikoli o nový standard. Pomiňme složitost situace pro mnoho z nás po stránce osobní, zdravotní či byznysové. Dnešní téma bude zúženo na vývoj finančního trhu, jednotlivých tříd aktiv. Zamyslíme se nad příčinami vývoje, podíváme se i na chování investorů, připomeneme si některé zásady dlouhodobého investora a taky se trochu pochválíme.
Zkušení matadoři na poli dlouhodobých investic možná jen zívali nudou. Nováček si na trzích mohl ledasco vyzkoušet. Především své pevné nervy a schopnost držet se za všech okolností zdravých investičních zásad. A co vy? Prošli jste investorským testem roku 2020 a zůstali na trzích nebo jste zařadili zpátečku a rozhodli se své peníze raději nechat na bezpečném spořícím účtu, kde máte jistotu 3% ztráty peněz každý rok vlivem inflace? Mnoho lidí bezpochyby podlehlo tzv. emocionálním prodejům a nákupům a o investicích nechce ani slyšet. Jak takové emocionální chování vypadá se můžete mrknout na odlehčené prezentaci. Jakmile vidíte celý vývoj finančního trhu, přesně víte jak byste se zachovali. Ale věděli byste to tak jistě i v době, kdy se máte rozhodnout teď a tady? Když nevíte co budoucnost přinese?
zdroj: BrokerTrust
Ale teď už vážně. Pojďme se podívat na reálný průběh celého finančního trhu po jednotlivých třídách aktiv. Uvidíme nějaké zásadní překvapení, nebo se trhy chovají standardně, i když je příčina vývoje pro běžného člověka zcela nestandardní?
Co nám předvedly jednotlivé třídy aktiv ukazuje graf jehož počátek sahá k 1.1.2020 a končí lednem 2021.
Zdroj: Morningstar.com
Nikdo s příchodem propadů v březnu nemohl s jistotou vědět, co se bude dít dál, resp. jak rychle se to bude dít. Návrat akciových trhů na rostoucí křivku je běžný, ale může trvat měsíce i roky. Loni jsme byli svědky nejrychlejších propadů i návratů. Za neskutečně rychlý návrat akciových trhů mohly zejména fiskální stimuly a posléze pravděpodobně i optimismus z vývoje vakcín proti Covid-19 a rychlého poklesu 1. vlny epidemie. Přestože se ekonomiky mnoha zemí částečně zastavily, akciové trhy rostly dál. Akciové trhy reagují okamžitě na dobré zprávy, a tak se konec roku vezl dál na rostoucí vlně i díky přiklepnutému obřímu fiskálnímu stimulu ve Spojených státech, či vyjednané dohodě mezi Velkou Británií a EU.
Podle očekávání se zachovaly i další třídy aktiv. Státní dluhopisy nebo zlato plnilo v portfoliích přesně tu úlohu, kterou po nich investor chce. Svojí negativní korelací s akciemi brzdily pád portfolíí. (Negativní korelací v tomto případě rozumějte situaci, kdy cena akcií prudce padá a cena zlata či státních dluhopisů proti tomu roste, či naopak) Negativní korelace těchto aktiv je dána jejich vlastnostmi a psychologickým významem pro investory. V dobách nejistoty se investoři stahují z „kolísavějších“ aktiv (ale i měn) a stahují se do „bezpečnějších“ vod (Slovo "bezpečné" je v investicích velmi diskutabilní, berte to jako bezpečí pohledem některých investorů na konkrétní situaci).
Minulý rok nám ukázal opět platnost výroku Raye Dalia (zakladatele největšího hedgového fondu na světě): „Bohatství z trhů nemizí, jen se přelévá mezi jednotlivými třídami aktiv“. Má to jen jeden háček a to ten, že nikdo neví, kdy k jakému přesunu dojde. A tak jediným použitelným receptem je opět diverzifikace. Tentokrát diverzifikace mezi jednotlivými třídami aktiv. Díky tomu nemusíte mít obavu, že jste vsadili na koně, který má zrovna špatný dostihový den. Pokud máte takové portfolio a umíte ho řídit a efektivně rebalancovat, máte skvělé předpoklady k úspěšnému splnění svých finančních cílů. V tomto ohledu jsme ve svých doporučeních konzistentní viz článek z počátku loňského roku "Výhled na rok 2020".
A tak se ani v příštím roce nesnažte přechytračit trh. Nesázejte, ale investujte. Diverzifikujte. Držte se své strategie a přiměřeně často rebalancujte (v dobách klidných může stačit jednou za několik let, v dobách turbulentních třeba 2-3x za rok). Dejte si dobrý pozor na lákavé nabídky, ono totiž pořád platí, že nic jako svatý grál v investování prostě neexistuje.
Ať se na trzích děje co se děje, vždy si však uvědomte, že jste to především vy, kteří můžete za svůj finanční úspěch či neúspěch. Sebelepší strategie vám nepomůže pokud nezačnete investovat, pokud nebudete „do práce“ posílat dostatečné množství svých peněz, nejlépe finanční úložku zvyšovat každým rokem (ono co si budeme povídat inflace také nespí). Zde totiž neplatí, že s malým kašpárkem můžete dělat velké divadlo.
Kvalitní finanční poradce, který vás průběžným vzděláváním a "otužováním" na takovéto situace připravuje, vám s tímto může pomoci. A proto jsme velmi rádi, že naši klienti v drtivé většině případu loňský rok zvládli na jedničku. Když se ohlédneme na poslední 3 roky naší práce s klienty, můžeme říct tyto potěšující zprávy:
A není náhodou, že největší díl těchto nárůstů se odehrál v loňském, "krizovém" roce.
Pokud byste i vy chtěli svého průvodce na cestě k finanční nezávislosti, zavolejte nám. Na nezávazné schůzce probereme možnosti.