Přelom roku jakoby vybízel k bilancování roku předešlého a plánováním roku budoucího. Zajímá vás výhled na rok 2020. Možná proto dostáváme často otázky jako:

  • Jaký fond byl v loňském roce nejúspěšnější?
  • Do čeho mám zainvestovat v roce 2020 ?

Možná, že si je pokládáte také. My na ně máme poměrně jednoduchou odpověď, ale pojďme se k ní dopracovat trochu zeširoka?

Vraťme se v čase zpět na přelom roku 2018/2019

Co tenkrát předpokládala odborná a laická veřejnost?Média 2019

Pravdou je, že po poklesech koncem roku 2018, mnoho lidí vč. odborníků předpokládalo další poklesy. Novinové titulky často hlásaly armagedon, z Warrena Buffetta udělali přes noc téměř chudáka. Slovo krize či ekonomická recese, medvědí trhy se skloňovalo ve všech periodikách.

Ano, strach prodává. Tedy byli i ekonomové, kteří to tak černě neviděli, ale nebylo o nich tolik slyšet.

Jisté však je, že takové titulky a předpovědi ve valné většině investorů vyvolali pochybnosti, strach a vedli je ke stažení některých nebo všech svých investic nebo přesunu do zlata či dluhopisů.

A teď zpět do budoucnosti.

Jak vypadal skutečně rok 2019?

Akciové indexy 2019

Fakticky trhy rostly jak blázen! Americké akcie přes 30 % v závěsu celosvětové a evropské.

Co si z toho můžeme odnést? 

Po bitvě je každý generálNejspíše si říkáte, škoda, že jsem nezainvestoval. Škoda, že jsem podlehl strachu a odprodal své investice nebo alespoň jejich část. Kdybych to věděl, vsadil bych všechno!

Po bitvě je každý generál! 

Teď při pohledu do zpětného zrcátka, přesně víte, kam jste ty peníze měli dát a teď už jste mohli být o tolik bohatší!

Jak zjistit čemu se bude dařit rok příští?

Je mnoho aktiv na poli investic. Různé druhy akcií, dluhopisy korporátní i státní, komodity, zlato, alternativní investice, atd. Víme, jak se které aktivum obvykle chová, když se mění úrokové sazby, když ekonomika roste, když přichází recese nebo hrozba války, když se Donald špatně vyspí a napíše nečekanou hlášku na svůj twitter, nebo propukne epidemie nové choroby. Nu neumíme říct, které z těch všech možných situací a jejich kombinací nastanou.

Pomůže nám informace o loňském vítězi?

Loni se nemuselo dařit zrovna akciím.  Mohla se spustit recese a s ní i vyšvihnout ještě více zlato.  Pak byste tu teď možná plakali, že jste neodprodali zavčas všechno a nenakoupily cihličky do svého trezoru. Čemu se nakonec dařilo si každý může snadno dohledat. Ale já se ptám: K čemu vám ta odpověď bude? Jak ovlivní vaše investiční rozhodnutí? Měla by ta informace vůbec vaše investiční rozhodnutí ovlivnit do budoucna?

Říkáme rozhodně NE.

Podívejme se na tento obrázek. Jsou tu některé třídy aktiv, rozdělené podle barev a v jednotlivých sloupcích reprezentující roky jsou ta aktiva seřazena dle jejich výkonnosti. Nahoře jsou nejvýkonnější, dole nejméně výkonné.

Co můžeme říct o výhledu na rok 2020?

Ekonomie ze své podstaty není exaktní věda. Nemůžeme s přesností nikdy říci, co se stane za rok. Pokud to někdo říká, tak odhaduje.  A tak na otázku „Jak se budou trhy vyvíjet v roce 2020“ odpovídáme slovy klasika:

"Nikdy jsme nevěděli, nevíme a nebudeme vědět, jak budou vypadat trhy ode dneška za rok."

Warren Buffett

Pokud Vám někdo radí, vsaďte na jednoho konkrétního koně, tak si uvědomte, jaké jsou šance na výhru na dostizích, nebo ve sportce. Zde je to stejné. Díky tomu je statisticky nejvýhodnější investovat v široce rozloženém portfoliu, které zahrnuje krom různých druhů akcií také jiné druhy aktiv dle vašeho investičního profilu. Vaše portfolio vždy některé z aktiv v daném roce překoná a vy si budete přát, abyste jej měli ve svém portfoliu více. Stejně tak si budete přát, abyste některá aktiva vůbec daný rok nedrželi. Zpět vám bude celá diverzifikace připadat zbytečná. Však ve svém nitru už tušíte, že tato nudná cesta investování je jediná funkční, pokud ke své finanční svobodě nechcete přistupovat jako k možné výhře v Las Vegas.

Závěrem snad jen říci, nehledejte zkratky, nemusí se vyplatit. Spolehněte se na funkční modely široké diverzifikace a hlavně neplánujte jen na 1 rok. Plánujte na celý život. Kvalitní portfolio může během 1 roku prodělat, ale s výhledem celého života je to jedna z mála cest, jak si své finanční cíle splnit.

Pokud chcete své investiční portfolio řídit dle prověřených modelů, rádi vám s tím pomůžeme. Neváhejte nás kontaktovat!

 

 

 

 

 

Investiční produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce registrovaný pod investičním zprostředkovatelem In Investments, s. r. o., IČ 03002578 zapsané u OR vedeného Městským soudem v Praze spisová značka C 226419.
Pojistné produkty a spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce registrovaný pod společností SAB servis s.r.o., IČO: 24704008, zapsané u OR vedeného Městským soudem v Praze spisová značka C 167427. Detailní právní informace k nabízeným službám a produktům (včetně reklamačního řádu, možnosti podání stížnosti, řešení sporů, orgánu dohledu, udržitelnosti atd.) najdete zde: https://sabservis.cz/informace
copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle