Určitě si vzpomenete na situace v životě, kdy se vyplatí tzv. plavat proti proudu.

  • Pro lososa to je každoroční boj o zachování rodu.
  • V roce 2000 při požárním neštěstí v lanovce v Rakouském Kaprunu přežilo pouze 12 lidí.  Z celkového počtu zhruba 160 lidí to bylo jen pár šťastlivců, které přítomný hasič přesvědčil, že je třeba jít proti davu. Ne od ohně, ale k němu. Byl jediný, který věděl, jak se chovat při požáru. https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C5%BE%C3%A1r_lanovky_v_Kaprunu

Stává se i v investicích, že je lepší plavat proti proudu?

Vzhledem k obvyklému masovému chování investorů se to stává dokonce velmi často.

Emocionální nákup a prodej

"Haha", tak jsme se pobavili a teď jak to vypadá doopravdy. Určitě vám připadá nepravděpodobné, aby se průměrný investor takto choval.

Na níže uvedeném obrázku můžete vidět skutečnost. Čárový graf ukazuje vývoj ceny fondu, sloupcový graf ukazuje přítok a odtok peněz investorů do daného fondu v tomtéž čase. Jak je vidno, nejvíce lidé investují opravdu, když ceny letí vzhůru. A prodávají když ceny aktiva padají. Emocionální nákupy a prodeje jsou opravdové.

výkonnost fondu a cashflow

Když vidíte celý graf, hned víte, kdy byste nakupovali a prodávali, abyste maximalizovali zisk. Ale jak by vám to šlo, když budoucnost nevidíte? Jako hru si to můžete zkusit zde, na stránkách švýcarské skupiny UBS.  Porazit strategii "Kup a drž" není snadné, že? A to s vámi necloumají emoce...

Pozor na emoce, zapojte selský rozum!

Emoce k nám patří, však v investování je třeba používat zejména selský rozum. Aby se nestávalo, že nakupíte, protože se konečně viditelně daří, protože i sousedka už nakoupila, protože ten pán, co to prodával říkal, že......

ANO, poslouchejte odborníky. ALE vždy se ptejte: "Za co je placen člověk, který mi tu dává rady? Za radu nebo za prodej? Jaká je jeho motivace? Čím jsou jeho slova podložena? Pokud nakoupím, jak to ovlivní moji budoucnost?" 

Zjišťujte informace a ptejte se a ptejte se. Seznamte se s celkovým chováním daného aktiva. Zjistíte, že i poklesy patří k jeho vlastnostem, že neporoste do nekonečna, že to není svatý grál či perpetuum mobile. Budete tak emocionálně připraveni na chvíle, které nastanou a nebudete dělat tolik finančně nešťastných rozhodnutí.

Kde konkrétně fenomén emocionálních nákupů můžeme aktuálně vidět?

V dobách nejistých odchází investoři od tzv. "rizikových" aktiv k těm "bezpečnějším". Například ke zlatu. To se dá pochopit. Cena zlata bývá na konci hospodářského cyklu nízko, ceny akcií zase vysoko. Ovšem běžný investor v tu chvíli ještě nenakupuje. Nejprve se proberou spekulanti, kteří větří příležitost. Běžní lidé začínají zlato nakupovat, až když cena stoupá. Hezky se v tu dobu prodává. Akciové trhy se otřásají, což je „voda na mlejn“ prodejcům zlata, kteří přichází s apokalyptickými scénáři a lidé ze strachu nakupují. Ovšem už za rostoucí ceny. A nakupují i teď, když je cena zlata téměř na úrovní roku 2011 (je vidět, jak cena výrazně rostla, dle předpokladu při finanční krizi, a pak se investoři po roce 2011 zase přesunuli jinam.) Tady už bychom opravdu měli plavat proti proudu!

Historický vývoj ceny zlata za 100 let

O zlatu a jeho vlastnostech bylo mnoho napsáno. Jako každé aktivum má své dobré vlastnosti: je krásné, jeho cena roste obvykle při poklesu akcií nebo s rostoucí inflací, směníte jej kdekoli na světě, funguje jako pojistka.

A má i svá negativa: nepřináší další přidanou hodnotu (dividendu, nájem), je velmi volatilní, rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou fyzického zlata je velký někdy až desítky %, a tak investor čeká dlouhou dobu, než se dostanete tzv. na své. Pokud jste nakoupili v roce 2011, tak se na své blížíte.  Pokud v lednu 1980 tak si ještě chvíli počkáte.

Takže když všichni nakupují mám prodávat a naopak?

Takto jednoduché to není 🙂 Nikdo nemá křišťálovou kouli, aby věděl, kdy je ten nevhodnější okamžik překlopit misky vah (i když už jsem poznala takové, kteří to o sobě tvrdí). Pokud jste zkusili hru z odkazu v úvodu tohoto článku, tušíte, že trefit dno k nákupu a maximum k prodeji, není jednoduché. A vy jako dlouhodobý investor to ani nepotřebujete. Váš úspěch je totiž zaručen dodržováním prověřených zásad dlouhodobých úspěšných investorů:

  • Nesázejte na jednu kartu, ani tu zlatou!
  • Udržujte portfolio v takovém poměru, jaký vychází z vašich cílů a investičního plánu. Ten totiž zohledňuje vaše celoživotní potřeby, sny a přání a určuje vám cestu, která vás k nim dovede. Pokud máte držet 55% v akciích a 10% ve zlatě, tak i kdyby všechny ryby plavaly do 100% zlatého rybníka, vy se vraťte do vod se složením 55% akcií a 10% zlato. Věřte, že se vám tam bude dlouhodobě mnohem lépe plavat.
  • Pokud se poměry vašeho investičního koláče vlivem pohybu na trhu výraznějí změní, rebalancujte do původního nastavení. Ideálně novým vkladem.
  • Věřte dlouhodobě ověřeným principům a nenechte si nakukat, že tentokrát je všechno jinak.
  • Výše uvedený poměr neberte jako dogma, každý jsme jiná ryba v jiné situaci a váš ideální rybník může mít o trochu více zlata nebo také žádné.
  • Pokud byste s nastvením svého ideálního portfolia chtěli pomoci, zavolejte nám, probereme možnosti!

Zdroj: www.morningstar.com, www.macrotrends.net, www.amundi.cz (pioneerinvestments)

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle