Penzijní fondy - co byste měli vědět?

Valná většina z nás využívá některého z produktů na penzi. Možná i vy jste se chytili na udičku s návnadou státního příspěvku, či příspěvku zaměstnavatele. Pokud to se svojí životní úrovní v penzi myslíme vážne, měli  byste se na své penzijní fondy podívat a položit si pár otázek. Brzy zjistíte, že můžete lecos vylepšit. Nezabere vám to moc času a výsledky mohou být zásadní.

Z rozhovorů s lidmi vyplývá, že často nevědí, jaký druh penzijka mají sjednaný a jaké výsledky od svého produktu mohou očekávat. Řešit toto téma nás napadlo na přelomu roku, když novinami proběhlo několik článků, které pěly chválu na úžasné zhodnocení dynamických penzijních fondů v roce 2019.  Někteří lidé si situaci pochvalovali, ale když se podívali na stav svého penzijního účtu, byli více či méně rozladěni.

Co je tedy důležité vědět o penzijních fondech, aby vám přinesly maximum užitku?

  1.   Jaký je dlouhodobý průměr výkonnosti?

Zhodnocení za minulý rok může vypadat všelijak. Penzijní produkty si však typicky kupujeme na dlouhou dobu, a tak by nás měl zajímat především dlouhodobý průměr výkonnosti, nikoli ten za minulý rok. Dlouhodobé průměry rozhodují o užitečnosti takového spoření.

A jak to tedy vypadá za tu relativně kratší 5 - 7 letou existenci účastnických fondů?

Výkonnost penzijních fondů

  • Transformované fondy tj. "staré penzijko": průměrně 1,03% p.a. Zde připomeňme průměrnou výši inflace, která činí 2,5%. Nabízí se tedy otázka, jaký cíl vlastně setrváváním v těchto fondech lidé sledují.
  • Vyvážené účastnické fondy: průměrně 2,44% p.a., tedy téměř 2,5x více
  • Dynamické účastnické fondy: průměrně 4,53% p.a. Tedy 4,5x více než transformované, ale více než 4x méně než bombastických 19%, které udělaly za minulý rok a kterými se oháněly novinové titulky.

Mohlo by se zdát, že tímto máme vše potřebné pro výběr fondu, ale ptejme se dále.

2.   Za jak dlouho chci resp. mám možnost peníze vybírat?

Peníze z penzijních fondů obvykle počítáme, že budou k dispozici v 60 letech. U našich klientů je to typicky za 10-40 let. Z tohoto důvodu prakticky všem našim klientům mladším 55 let doporučujeme okamžitý přechod ze starého Penzijního připojištění, tzv. Transformovaných fondů do novějšího (od roku 2013) Doplňkového penzijního spoření,tzv. Účastnických fondů. A to alespoň vyváženého, lépe růstového nebo dynamického či akciového. Každá společnost to nazývá trochu jinak. Prostě do ÚF s výraznou převahou akciové složky.

Pokud však máte pár let do důchodu řekněme 5 a méně, už je třeba nad volatilitou penzijního fondu přemýšlet. Pochopitelně u dynamičtějších fondů je daleko větší výkyv ve výkonnosti. Nejhorší rok 2018 téměř 9% ztráta, nejlepší rok avizovaných loňských téměř 19%.

historická výkonnost penzijních fondů

 

3.   Kolik budu do penzijka přispívat?

V tomto ohledu se valná většina lidí rozhoduje podle možnosti získání maximálního státního příspěvku. Ten aktuálně činí 230,-Kč měsíčně, za předpokladu, že si sami do penzijního fondu odkládáte alespoň 1000,-Kč měsíčně. Zde se však naprosto shodujeme se závěrem statistiky Asociace penzijních společností. A sice, že jsou to hlavně výnosy z investic, které vás při dlouhodobém spoření na důchod zajistí a udrží váš finanční standard i po nástupu do penze. Nikoli státní příspěvek. I my proto doporučujeme nebát se v delším časovém horizontu investovat v dynamických fondech doplňkového penzijního spoření. A jdeme ještě dál. Mladým lidem často říkáme, že penzijka vzhledem k jejich výkonnosti nemají vůbec zapotřebí. Pokud je již mají, doporučujeme snížit vlastní příspěvek a ušetřené peníze investovat přímo do diverzifikovaného dynamičtějšího portfolia a vyšším výnosem než má dynamický penzijní fond (a to i se započtením maximálního státního příspěvku). Čím jsou lidé starší, tím dává vyšší úložka do penzijního fondu s maximalizací státní podpory větší smysl.

Na závěr apel na vás.

1.   Výběr penzijního produktu může na dlouhém horizontu(10-40 let) násobně ovlivnit výši nashromážděného majetku.

2.   Zkuste si hodit na papír cílovou částku, která by mohla být na vašem penzijku v 60 letech k dispozici. Uvědomte si jaké máte nebo myslíte, že budete mít životní náklady v důchodu. A teď si jednoduchým dělením spočtěte, kolik měsíců vám peníze z penzijka vydrží. Je to skutečně zajištění životního standardu jaký si představujete?

3.   Uvažte výše uvedená doporučení, mrkněte se do své smlouvy penzijního spoření a doporučené změny neodkládejte.

4.   Pokud by Vás krom penzijního spoření zajímaly další možnosti, jak si udržet životní standard v důchodu, neváhejte nám zavolat a vše probereme třeba u šálku dobré kávy.

Zdroj: https://www.apfcr.cz/2020/01/17/dynamicke-penzijni-fondy-lidem-loni-zhodnotily-vklady-skoro-o-19-procent-2/

Investiční produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce registrovaný pod investičním zprostředkovatelem In Investments, s. r. o., IČ 03002578 zapsané u OR vedeného Městským soudem v Praze spisová značka C 226419.
Pojistné produkty a spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce registrovaný pod společností SAB servis s.r.o., IČO: 24704008, zapsané u OR vedeného Městským soudem v Praze spisová značka C 167427. Detailní právní informace k nabízeným službám a produktům (včetně reklamačního řádu, možnosti podání stížnosti, řešení sporů, orgánu dohledu, udržitelnosti atd.) najdete zde: https://sabservis.cz/informace
copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle