5 + 1 důvodů proč řešit hypotéku se specialistou

Čeká vás v blízké budoucnosti vyřizování hypotéky a ohlížíte se po možnostech, jak tenhle životní krok co nejlépe vyřešit? Možná jste již zvažovali řešení s poradcem nebo specialistou na hypotéky, ale nejste si jistí, zda je to pro vás ta správná volba.  

Zde je pět důvodů, proč spolupráce s hypotečním poradcem nebo specialistou dává smysl. 

1) Stojí na vaší straně 

Drtivá většina hypotečních poradců jedná ve váš prospěch. Tím, že mají provize od všech bank stejné, nejsou motivování výběrem jedné banky. Pomohou vám najít a vybrat takovou banku, která umožní financovat vaši vyhlédnutou nemovitost, přijme vaši finanční situaci a bude mít výhodné podmínky. Rozdíly v metodikách bank často zamíchají kartami, v jedné vás odmítnou, přitom jiná by vám půjčila. Poradce při vás bude stát, vysvětlí vám jednoduše problematiku a poskytne vám podporu při vyřizování jednotlivých úkonů v průběhu úvěru. 

2) Najde a srovná nabídky bank 

Nejčastější chybou nebo naivitou klientů je, že jdou do své banky a očekávají nadstandardní přístup nebo super výhodnou sazbu. Opak je často pravdou. Pro banku je lepší získat nového klienta, vás už „mají“. Specialista vám ušetří spoustu času zjišťováním podmínek u jiných bank a vyjednávání nabídek. Už totiž ví, kam sáhnout, často i sám může nabídku u banky vytvořit během pár minut. Pokud je poradce zkušený odborník, dokáže rychle doporučit banku/banky, jenž v ten daný moment mají nejlepší sazbu, a u kterých nebude problém zafinancovat váš případ, pokud je něčím nestandardní. 

3) Má vazby a kontakty v bance  

Hypoteční poradci mají často etablované vztahy s různými bankami. Díky tomu mají lepší kontakty a mohou efektivně komunikovat se zpracovateli hypoték. Navíc poradci už znají bankovní procesy a dokážou vyjednat na první pohled nemožné věci. Vědí, co je nebo není možné a lobbují za řešení pro vás. Převážně u velkých bank lze vyjednat přes tyto kontakty takové věci, které vám klasický bankéř podle metodiky zamítne. Navíc při vyšší vytíženosti banky mají úvěry přicházející přes specialisty přednost před úvěry z poboček.  

4) Ušetří spoustu času i peněz  

Vyřizování hypotéky může být časově náročné a někdy i stresující. Hypoteční poradce vám zjednoduší celý proces. Bude se starat o shromažďování a vyplňování potřebné dokumentace, komunikaci s bankou a dalšími stranami a obecně o veškeré administrativní záležitosti. To vám ušetří spoustu času a energie, kterou byste jinak těmto úkonům museli věnovat sami. Navíc jak je psáno v předchozích bodech, poradce vám najde nejlepší možnou nabídku, což povede k úspoře peněz v dlouhodobém horizontu. 

5) Nepřehlédne důležité věci  

Proces vyřizování hypotéky je komplexní a plný podrobností. Hypoteční poradci mají zkušenosti a odborné znalosti, které vám pomohou vyhnout se přehlédnutí důležitých aspektů. Měli by mít také přesah do problematiky realit a občanského práva. Díky tomu se vyhnete potenciálním chybám, které by mohly mít negativní dopad na průběh úvěru. I jeden prošvihnutý datum může nadělat paseku. Pohlídat je třeba především nastavení úvěru, ale tím práce nekončí. Další podklady a podmínky se musí splnit pro čerpání peněz a další po vyčerpání, a to třeba i několik let po podpisu úvěru, například při výstavbě domu. 

+ 1 mýtus, který chceme vyvrátit

Často se lidé domnívají, že když si úvěr vyřídí v bance sami, ušetří za provizi externího specialisty. Ovšem není tomu tak. Provize je pevně zakotvena do nákladu úvěru. Pro klienta se nic nemění. Zaplatí vždy stejnou cenu. Banka v případě doporučení od externího specialisty tuto provizi vyplatí. V opačném případě, pokud jako klient přijdete do banky vyřídit úvěr sám, si provizi nechá. Když nevyužijete specialistu, neušetříte. Naopak se vystavujete riziku, že člověk s letitými zkušenostmi s vyjednáváním s bankou nebude stát na vaší straně.

Tip na závěr

Zeptali jsme se našeho specialisty na úvěry Jakuba France, Jak poznat dobrého specialistu? 

Je důležité najít si kvalifikovaného a důvěryhodného profesionála. Zajímejte se o jejich odborné znalosti a zkušenosti v oblasti hypoték i o to, zda dělá srovnání bank a nepracuje jen pro jednu. I jedinec může být velmi schopný, ale vždy je lepší, když spolupracuje v týmu. Může se tak soustředit na samotný úvěr a přidružené produkty, jako je pojištění přenechá svým kolegům. Nehledejte „všeuměla“ , který vám slibuje pomoc od úvěru přes všechny druhy pojištění až po spoření na důchod apod. Selským rozumem – specialista bude mnohem znalejší než člověk, který fušuje do všeho.“ 

Samozřejmě byste se měli také cítit pohodlně a důvěřovat svému poradci. Dobrý poradce by měl být schopen vysvětlit složité koncepty jednoduše a trpělivě odpovídat na vaše dotazy. A to vždy maximálně transparentně, i když to budou negativní věci. Pokud vám maluje všechno až moc růžově, zbystřete. Nákup nemovitosti nebo refinancování s dostatečným předstihem, klidně až dva roky, konzultujte s odborníkem.  

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle