Pokud váš volný investiční kapitál zaznamenal devítimístnou částku v české koruně, pak vás určitě už někdo kontaktoval s nabídkou private equity jako součást vaší investiční strategie. K nám někteří klienti přicházejí s konkrétní představou o investici do private equity, jiní naopak chtějí načrtnout možnosti a doporučení na míru, neboť se s private equity ještě nesetkali. Často musíme očekávání klienta, které získal při hodinové schůzce u svého bankéře, korigovat a upřesňovat informace. Ve své bance vám předestřou možnosti, které má právě daná banka, ale už se nedozvíte, že jsou i jiné, často lepší možnosti. Proto jsme se rozhodli sepsat naprostý základ informací k private equity, které by mohli zajímat i vás.
Private equity (PE) představuje strategický způsob investování do neveřejně obchodovaných společností s cílem zvýšit jejich hodnotu prostřednictvím restrukturalizace, expanze nebo zlepšení operativního řízení. Tento typ investic je dlouhodobý, obvykle s horizontem 5–10 let, a je určen pro investory s vysokým kapitálem, kteří hledají nadstandardní výnosy za cenu nižší likvidity.
Česká republika má aktivní, ale stále relativně menší trh private equity. V roce 2022 dosáhl objem investic do PE fondů 643 milionů EUR, přičemž venture kapitál zaznamenal rekordní investice ve výši 120 milionů EUR. Tyto fondy se zaměřují především na rozvoj technologických a inovativních firem. V roce 2023 došlo k určitému ochlazení, což bylo způsobeno globálními ekonomickými faktory, jako je inflace, rostoucí úrokové sazby a geopolitické napětí. Přesto jsou však investice do private equity fondů v České republice i nadále pro investory atraktivní.
Světový private equity sektor spravuje kapitál v řádu bilionů dolarů. Mezi největší hráče patří:
Historické údaje ukazují, že PE fondy překonávají výkonnost veřejně obchodovaných akcií. Průměrný roční výnos PE fondů se pohybuje mezi 12–15 %, zatímco index S&P 500 dlouhodobě generuje kolem 10 % p.a. Výnosy špičkových PE fondů mohou dosahovat 15–20 % ročně, ale závisí na kvalitě managementu a strategii fondu.
Investice do PE nesou specifická rizika:
Pro kvalifikované investory se doporučuje alokovat do PE investic 10–20 % portfolia, v závislosti na investičních cílech, toleranci k riziku a likviditních požadavcích. Tato alokace pomáhá diverzifikovat portfolio a zvyšuje potenciál výnosu.
Přímý vstup do prestižních globálních PE fondů vyžaduje vysokou investici obvykle od 5 do 25 milionů USD, v závislosti na konkrétním fondu a jeho strategii. Například fondy spravované Blackstone Group, KKR nebo Apollo Global Management často stanovují minimální investici ve vyšších jednotkách až desítkách milionů dolarů. Pokud byste chtěli dodržet doporučení o alokaci max 20% vašeho investičního majetku do PE, pak byste museli disponovat celkovým investičním majetkem přes 3Mld. Kč.
Pokud je ještě nemáte, pak můžete využít přístup k PE přes privátní banky, protože banky agregují prostředky více investorů. To znamená, že i s investicí od 10 milionů Kč (cca 500 000 USD) lze získat přístup k PE fondům, které by jinak vyžadovaly mnohem vyšší kapitál. Jednou z hlavních výhod investování do private equity prostřednictvím privátního bankovnictví je tedy nižší kapitálová náročnost. Rozhodnete-li se jít touto cestou máte možnost využít české privátní banky nebo zahraniční.
V České republice
Vstup do private equity fondů přes české banky (například J&T Banka, Česká spořitelna Erste Private Banking nebo UniCredit Private Banking) vyžaduje kapitál 10–20 milionů Kč. Wealth management služby se plně otevírají investorům s minimálně 30 miliony Kč.
V zahraničí
Běžné minimum pro privátní bankovnictví ve Švýcarsku (např. UBS, Credit Suisse, Julius Baer) začíná na 1 milionu USD, ale pro přístup k exkluzivním PE fondům se doporučuje minimálně 5 milionů USD, což je činí dostupnými především pro institucionální investory a ultra-high-net-worth jednotlivce.
Možná si říkáte proč vůbec zahraniční banky uvažovat. Naše klienty upozorňujeme zejména na dlouhou tradici a odbornost zahraničních PE investičních manažerů. Dlouhodobě kvalitní výsledky a širokou globální diverzifikaci. V mnoha zemích také výhodnější daňový režim. Co však považujeme za velkou výhodu je fakt, že prostředky spravuje zahraniční banka. Často tato výhoda vyplave na povrch ve chvíli, kdy s klienty řešíme krizový plán resp. černé scénáře, které chceme pokrýt jako nenadálý odchod z ČR atp.
Pochopitelně k využití PE v zahraniční privátní bance si potřebujete otevřít tamní investiční účet. S tím vším vám můžeme pomoci.
Private equity je atraktivní investiční příležitost pro investory hledající vyšší výnosy a diverzifikaci. Nicméně vyžaduje pečlivé zvážení likvidity, rizik a investičního horizontu.
Využití privátního bankovnictví, ať už v ČR nebo zahraničí, může usnadnit přístup k exkluzivním fondům a nabídnout strategické řízení majetku. Díky bankám mohou investoři s nižším kapitálem získat přístup k fondům, které by jinak vyžadovaly mnohem vyšší investice.
Investoři by měli pečlivě vybírat fondy a konzultovat své rozhodnutí s odborníky, aby maximalizovali výnosy při přiměřeném riziku.
Věříme, že vám tento článek pootevřel dvířka informací do světa private equity. Jakmile budete chtít prodiskutovat vaši konkrétní situaci, kontaktujte některého z našich poradců.