Dluhopisy – bezpečný přístav pro vaše peníze? - 2. díl

22. 4. 2021

Při čtení prvního dílu povídání o dluhopisech jste možná došli k závěru, že dluhopisy bezpečný přístav pro vaše peníze rozhodně nejsou. Dluhopisy však do investičního portfolia patří. Jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Pokud jsou jen dílčí částí vašeho majetku a pečlivě zvolené s ohledem na přínosy a rizika, budou vám dobře sloužit. Na druhou stranu se o nich stále málo mezi investory korektně mluví, a tak i v tomto díle budeme pokračovat zejména s důrazem na pochopení problémů a jejich příčin s dluhopisy spojenými.

Kapitoly:

Není poradce jako prodejce 

Dostáváme se k podstatě problému. V ČR se za poradce označují i prodejci finančních produktů. A jejich motivace je primárně prodat. Vždy se tedy ptejte, jak je váš “poradce” placený. Platíte si jej vy za dobrou radu nebo jej platí emitent za prodaný dluhopis? Velmi štědrá provize u korporátních dluhopisů je bohužel největším důvodem, proč byly a stále jsou mezi českými „poradci“ nabídky dluhopisů tak oblíbené. 

 Možná jste už někdy slyšeli: „Akcie  má potenciální výnos na dlouhém horizontu 7-8% a kolísá. Ale tady máš dluhopis, je to nemovitostní firma, takže je to bezpečný. Fixní procenta, každý rok 5%, tedy 25% na 5-ti letém dluhopisu. Proti fondům neplatíš nic na vstupu.“  

 A tak se extrémně rizikové dluhopisy dostávají do rukou extrémně konzervativních klientů. 

 Než koupíte, měli byste se ptát: 

  • proč si emitent nepůjčí od banky, když jsou dnes prakticky nulové úrokové sazby? Proč si chce půjčit ode mne za 5% za rok?  
  • Na co všechno emitent použije peníze? 
  • Kolik je odměna poradci? 

 A počítejte: 

  • Emitent vydá dluhopisy za 100 mil,  
  • 10 mil. dá za odměnu do distribuční sítě,  
  • 10-30 mil. prožene na chod centrály.  
  • Reálně ze 100 mil, které získá použije 60-70 mil.  

Jak musí emitent asi excelovat, aby vydělal na toto všechno a ještě něco navíc? 

Proč ten poradce mlží? 

Podívejme se trochu pod pokličku, tedy pohledem „poradce”: 

  • Prodejce dostává dvakrát třikrát větší provizi než u běžných investičních produktů 
  • teoreticky by měl poradce nabízet jen dluhopisy, které schvaluje jeho nadřízený IZ (centrála), ale reálně často nabízí i jiné dluhopisy. Firma, která vydá dluhopisy, obešle poradce a naslibuje jim provizi. Udělá se smlouva o marketingu apod. Pak může „poradce“ vesele nabízet cokoli. Ano, je to za hranou legislativy a zcela jistě i morálky, ale děje se to. Poradce jen propojuje, fakticky nepodepisuje žádnou smlouvu. Administrativně si vše dořeší samotný zástupce emitenta. 

Vždy existuje řešení

Ať se na téma díváme z jakékoli strany, je zjevné, že dluhopis bezpečný přístav pro vaše peníze úplně nemusí být. I zde platí, že riziko je dobré rozkládat a nekupovat za většinu svých peněz jeden dluhopis. Diverzifikace například díky investici do dluhopisového fondu korporátních dluhopisů vám riziko rozloží a na výnosu tolik neubere. Podívejme se na příklad pětileté investice do korporátního dluhopisu a do fondu korporátních dluhopisů. Výnos korporátního dluhopisu musíte danit tedy uvedený 6% výnos je ve skutečnosti 5,1% čistý výnos. Pro Dluhopisové fondy platí stejná daňová pravidla jako pro jakékoli jiné fondy. Tedy držíte-li peníze ve fondu alespoň 3 roky nebo odprodáváte nejvýše 100tis Kč za rok, pak výnos nedaníte.   

Dluhopis vs. dluhopisový fond

 Věřte, že problematika dluhopisů se nedá zúžit na splatnost a úrok. Kdybychom si měli vybírat konkrétní tituly korporátních dluhopisů, svěřili bychom se do rukou odborníků, jejichž specializací jsou právě a jen dluhopisy. Nevěříme, že poradce, který vám zajistil slušnou hypotéku a pojistku na auto, bude odborníkem na kvalitu dluhopisu. Samotný poradce není schopen řešit kreditní riziko emitenta. Dluhopisové fondy na to mají i desítky analytiků, kteří se nezabývají ničím jiným. Je to bez legrace velmi náročná disciplína. 

 Jinak bychom tu neměli tolik smutných příběhů, kdy miliony lidí přišlo o 90% svých peněz díky krachu společností jako Pietro Filipi, Zoot, Arca CapitalKara a další a další.  

Řadě z nich nevyšel byznysplán a někteří nejspíše své klienty od záčátku jen podváděli. Bohužel, zde ani několik splacených emisí není zárukou, že je vše v pořádku. Vzpomeňte si na pana Ponziho nebo Madoffa. V českých přístavech řádí zase jména jako Jiří Kubiš Sorrena Invest či Tomáš Bárta a jeho společnost EMTC a další. 

 Svatý grál v investicích neexistuje 

Nechceme vás od investic do dluhopisů zrazovat, jen mějte na paměti základní investorská pravidla.  

  • Svatý grál v investicích prostě neexistuje. Pokud vám někdo nabízí neuvěřitelné výnosy, tak mu prostě neuvěřte.  
  • I dluhopisy diverzifikujte, kupujte standardizované nástroje 
  • Nespoléhejte jen na dluhopisy, je zde řada dalších tříd aktiv, které vám pomohou vytvořit zdravé investiční portfolio 
  • Mějte svůj finanční plán. Dobře udělaný finanční plán není jen kus papíru, ale je to pro vás itinerář k vašich cílům, ošetřuje rizika a ukazuje směr.  

 Do našich vyvážených portfolií dáváme zhruba 4% státních 4% korporátních a 4%protiinflačních dluhopisů. Inspirovat se můžete ale i u dalších úspěšných investorů. Prolustrovat můžete například veřejně dostupné výroční zprávy Nobelovy nadace, která úspěšně investuje více jak století. (Více o investování dle Nobelovy nadace si můžete přečíst zde.) Pokud však chcete svůj čas věnovat primárně sobě, rodině, práci či koníčkům, poraďte se s námi. Ukážeme vám cestu, jak zajistit, aby byly dluhopisy bezpečný přístav i pro vaše peníze.

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle