Jak na sestavení kvalitního portfolia fondů - 1.díl

23. 6. 2019

Kapitoly:

Strategické investování je léty prověřený spolehlivý způsob, jak chránit a zhodnocovat své peníze. Velice dobrá volba pro začínající i pokročilé investory je stále investice do podílových či ETF fondů. Důvody proč tomu tak je, byly mnohokrát popsány. Dnes tu chceme rozebrat, jak přijít ke kvalitnímu portfóliu podílových fondů, které vám přinesou splnění vašich finančních cílů. Kvalitní portfolio totiž musí dlouhodobě šlapat jako dobře namazaný stroj.

Můžete zvolit v podstatě tři přístupy:
 1. Zeptat se v rodině, kamarádů, podívat se na internet, "zagůglit", dát na intuici nebo si hodit kostkou. (nedoporučujeme)
 2. Poradit se s odborníky, kterým důvěřujete a kteří se problematice investování věnují na plný úvazek. (doporučujeme)
 3. Pustit se do samostudia a sestavit si kvalitní portfolio sami.

Poslední možnost vám zabere dost času, ale není to nemožné. Pro takové případy se s vámi podělíme o postup, jak fondy do portfolií našich klientů vybíráme my s našimi analytiky.

Přípravná fáze - Sepište si cíle a vytvořte plán

Může se Vám to zdát jako banalita, nebo samozřejmost. Faktem však je, že většina lidí nemá své finanční cíle vůbec popsány a často ani rozmyšleny. Těžko vytyčit cestu, když nevíme, na jaký vrcholek hory chceme vůbec dojít a také za jak dlouho. Proto apelujeme, nepodceňujte tuto část a určitě si cíle sepište.

 • Co chcete.
 • Kdy to chcete.
 • Kolik Vás to bude alespoň odhadem stát.
 • Jakou prioritu cíle mají.

"Cíl bez plánu je pouze přání."

Antoine de Saint-Exupéry

Pak si vytvořte plán, jak těchto cílů dosáhnout. Určete si svůj investiční profil. V dalším povídání totiž předpokládáme, že toto nutné cvičení máte už za sebou.

Co je důležité pro výkonnost portfolia?

Možná byste se hned chtěli vrhnout na výběr konkrétního fondu, nebo začít alespoň řešit, kdy je správný čas pro investování. Začněte však tím, co váš úspěch v investování do podílových fondů nejvíce ovlivní.

Uvědomte si, co je podstatné a tomu věnujte pozornost!

Faktory výkonnosti investičního portfolia

Jak ukazuje obrázek ze studie, základem dlouhodobě dobře fungujícího investičního portfolia je tzv. strategická alokace. Ta ovlivňuje výsledek zásadně. Teprve s dlouhým odstupem do rozhodování o úspěchu vašeho portfolia vstupují další faktory jako, časování trhu nebo konkrétní výběr fondů.

Strategická alokace

je procentuální zastoupení jednotlivých tříd aktiv. Pojmy jako akcie nebo dluhopisy jsou vám jistě známy. Pro účely sestavení investičních portfolií však rozlišujeme 10 základních tříd aktiv:

 • Akcie rozvojových trhů (emerging markets)
 • Akcie růstové
 • Akcie hodnotové
 • Nemovitosti
 • Komodity
 • Zlato
 • Hedge fondy
 • České státní dluhopisy
 • Zahraniční státní dluhopisy
 • Ostatní (firemní) dluhopisy

Každá investiční strategie pak má jiné procentuální zastoupení jednotlivých investičních kategorií. My využíváme tři  základní strategické alokace. K jejich určení Vám pomůže právě přípravná fáze. Tedy kombinace informací o vaší averzi vůči riziku, časová vzdálenost cíle a další.

Strategická alokace je stanovována dlouhodobě s výhledem na 7 a více let. S taktickou alokací nakládáme jako se šafránem, protože nevěříme, že čtvrtletní úpravy základního rozložení mohou přinést klientovi přidanou hodnotu. Naopak časté úpravy portfolia mohou vést k emotivním rozhodnutím a vyšším transakčním nákladům.

Základní rozložení může být změněno kdykoliv v průběhu doby, dojde-li k nějaké zásadní změně. Například změna vašich cílů, investičního profilu či zkušeností s investováním, nebo může jít o významné změny v ekonomickém a tržním prostředí jako jsou úrokové sazby, valuace akciových trhů, inflace, měnové intervence a podobně.

Základ máme za sebou a v dalším díle, už vám popíšeme jakým způsobem vybíráme konkrétní fondy. 

Zdroj: Interní metodiky saturia.cz  

Investiční produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce registrovaný pod investičním zprostředkovatelem In Investments, s. r. o., IČ 03002578 zapsané u OR vedeného Městským soudem v Praze spisová značka C 226419.
Pojistné produkty a spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce registrovaný pod společností SAB servis s.r.o., IČO: 24704008, zapsané u OR vedeného Městským soudem v Praze spisová značka C 167427. Detailní právní informace k nabízeným službám a produktům (včetně reklamačního řádu, možnosti podání stížnosti, řešení sporů, orgánu dohledu, udržitelnosti atd.) najdete zde: https://sabservis.cz/informace
copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle