„Až budou trhy padat, tak prodám a počkám až se to přežene.“  Jinými slovy takový investor říká, že pozná, kdy se trh chystá na medvěda (pokles) a je čas prodat a naopak, kdy už je za dveřmi býk (růst) a je třeba opět zainvestovat. Říkáme tomu časování trhu. V dnešním článku si povíme, o co se časováním trhu investoři pokouší, jaká je realita a kolik časování trhu stojí. Sami se pak rozhodněte, zda jste ochotni takovou cenu zaplatit a risknout, že se vám podaří něco, co nikomu dlouhodobě nevychází.

Na tom, že časování trhů dlouhodobě nefunguje, se totiž shodují studie, experti i tisíce investorů, kteří si to vyzkoušeli. Přestože se poctivě snažili, konstantní vydělávání masivních zisků tím, že vhodně načasují nákupy a prodeje, zůstává pouze zbožným přáním. Zdůrazňujeme slovo konzistentní, protože jednou za život trefíte správné číslo i v kasinu. Však pro finální zisk je důležitá právě ta opakovatelnost úspěchu. 

O co se to investoři přesto pokouší?

Kdybychom dokázali časovat trh, připravili bychom sobě i investorům vyšší zisky. Například, pokud bychom se dokázali vyhnout 10 nejhorším dnům na akciovém trhu, pohybovali bychom se na zelené křivce grafu a vydělali na uvedeném desetiletém horizontu o 43 % více, než kdybychom zůstali plně zainvestovaní. To je lákavé.

Časování trhu teorie

  • Pokud byste během zkoumaného 10letého období investovali do S&P 500 se strategií „kup a drž“, získali byste 58% výnos za celé období.
  • Pokud byste vynechali 10 nejhorších dní, zisk investora by se zvýšil na 226 namísto 158, což by byl výsledek lepší o 43 %. Kdo by takový výsledek nechtěl.

Pohledem na historii se vše zdá jednoduché. Bohužel opak je pravdou. Vzhledem k nepřebernému množství faktorů, které ovlivňují trh, jde o věc pro běžného i profesionálního investora opakovaně nemožnou. A snaha o časování trhu je hlavní důvod, proč průměrný investor dle různých studií opakovaně ztrácí.

Časování trhu může být drahá záležitost

Pokud bychom chtěli aspoň hypoteticky vyčíslit, kolik stojí časování trhu, můžeme se na věc podívat opačnou optikou. Kolik proděláme, pokud mineme 10 nejlepších dní na trhu. Níže uvedený graf ukazuje, co se stalo, když investor zmeškal 10 nejlepších dnů na trzích za posledních 20 let.

časování trhu cena

Pokud vám zmeškání 10 nejlepších dnů připadá nepravděpodobné, vezměte v úvahu, že za posledních 20 let se sedm z těchto nejlepších dnů stalo během pouhých dvou týdnů od 10 nejhorších dnů.

Takže až vám příště bude dění na trhu připadat děsivé, dobře si to rozmyslete, než ze strachu odejdete z trhu. Je zde 70% šance, že zmeškáte jeden z nejlepších dnů.

Dosahujte lepších výsledků než průměrný investor!

Budete-li postupovat jako průměrný investor, pak budete logicky dosahovat výsledků průměrného investora. Pozor, neplést si s průměrnými výsledky!

Snaha o časování trhu je jeden ze zásadních důvodů, proč průměrný investor nejen že nevydělává nad průměrem trhu, ale výrazně za ním zaostává.

Diverzifikace a průměrný investor. Graf

Navzdory silným výnosům indexu v průběhu času „průměrný investor“ nedosáhl výkonnosti základního, indexovaného portfolia 60/40 o 3,5 % ročně. Při počáteční investici 100 000 USD od začátku roku 2001 do konce roku 2020 to představuje téměř 170 000 USD ušlých zisků.

Co pro vás udělá profesionální poradce?

Častou, avšak mylnou představou je, že si najmete profesionálního finančního či investičního poradce a ten za vás dosáhne lepších výsledků právě tím, že svou odborností dokáže „přechytračit“ trh. Že vám postaví dokonalé portfolio, které jen roste a nikdy nepadá.

Tak to však není.

  • Profesionální poradce vám toto s čistým svědomím neslíbí, protože to není nadčlověk, aby to dokázal.
  • Profesionální poradce tu není od toho, aby vám říkal, co chcete slyšet, ale to, co potřebujete slyšet. V tomto případě vás upozorní na fakt, kolik stojí časování trhu. Upozorní vás, že jediné portfolio, které za žádných okolností nekolísá je hotovost. Zároveň vás ale upozorní, že tím zaručeně ztratíte o nemalou inflaci.
  • Profesionální poradce vás chrání před vámi samotnými, když vás napadne časovat trh nebo vsadit vše na jednu kartu.
  • Profesionální poradce je vám oporou, když máte strach, protože trh i vaše portfolio právě klesá.
  • Profesionální poradce pracuje s vaším finančním plánem založeným na vašich životních cílech. Tím zajistí, že většina aktiv bude v dlouhodobém portfoliu vydělávat během prověřené strategie „kup a drž“. Toto portfolio bude více či méně kolísat, ale dlouhodobě vydělávat. Přirozená vyšší kolísavost dlouhodobých aktiv však neohrozí realizaci blízkých životních cílů. Neboť včas přesnune dostatečnou část peněz do konzervativního portfolia, abyste se při odkupu investice vyhnuli prodeji pod cenou.

Pokud na své finance nechcete být sami, ozvěte se některému z našich profesionálů.

 

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle