Konference podle mého gusta!

Jak je možné, že to byla nejlepší konference co pamatuji, přes veškerý nekomfort, který vám může způsobit bolest hlavy? O jakou konferenci se jedná? Konference Asociace finančních poradců České republiky, která proběhla v Humpolci 24.-25.10.2019.

1. VZTAHY

Tak určitě, každý jsme jiný a každému vyhovuje něco jiného. Já jsem člověk vztahový. Snad i proto věřím na pohádkové manželství na celý život, vztah mám i ke svému starému Fordu. Nedám dopustit na svého zubaře, na kterého jsem čekala více než rok, než si po založení vlastní praxe udělal smlouvu s moji pojišťovnou.

konference asociace finančních poradců ČR
Michal Doubek

Proč taky chodit jinam, když je to nejlepší zubař ?. Pro všechny ty vztahy dělám i byznys, který ze své podstaty vyžaduje čas a důvěru až za hrob.

Proč mluvím o vztazích? Celá asociace je postavená (na finanční branži) nestandardním až neuvěřitelným způsobem. Nekonkurenčně, komunitně. Staví na odbornosti, etice, podpoře. Posbíral ji z popela Michal Doubek (nejspíš v tom nebyl sám) a letošní konference, první pod jeho taktovkou, byla důkazem že Fénix už povstal!Tak tento Michal vstoupil ráno do sálu se svým zářivým úsměvem bodrého Brňáka: "Vítám vás a chci vás poprosit, všichni si tykejme". V tu chvíli máte pocit, že Michala znáte celý život, že je to kámoš od vedle, se kterým jste si hrávali na hřišti. A teď tu stojí, aby vám představil celou svou "rodinu" - na 50 skvělých poradců, kteří si na svá bedra vzali krom byznysu taky úděl - náš nepopulární obor kultivovat.

2. ŘEČNÍCI 

investice, akcie, AFPČR, konference
Daniel Gladiš

Výborný výběr řečníků. Na konferenci, se zaměřením na placené poradenství a investice, nechyběl očekávaný Daniel Gladiš přezdívaný někdy český Warren Buffett. Očekávání splněno. Daniel je odborník, jeho myšlenky jsou známé, potvrdil, co jsme asi všichni věděli, ale opakování je matka moudrosti. Zkrátka akcie vždy byly a nejspíše i nadále budou tou nejbezpečnější dlouhodobou investicí, o čemž svědčí i složení majetku 50 nejbohatších lidí světa.

S největším povděkem kvituji příběhy z praxe. Jedna věc je, že se odborně vzděláváte, ale přeci jen valná většina z nás chce také postavit na poli finančního poradenství svůj byznys.

panelová diskuze
Jaroslav Pultar, Radek Šiller, Antonín Kunc

Co a jak komu funguje jsme zjišťovali všetečnými dotazy na účastníky panelové diskuze (Jaroslav Pultar, Radek Šiller, Antonín Kunc) Jaroslava znám i ze setkání Rady Starších v investičním poolu Viktora Hostinského a musím říct, že jej obdivuji. Dobyl už leckterou metu, postavil firmu na malém městě a nyní, již jak hbitá Saxana, natahuje ruku svého byznysu do širokého okolí. Přivedl k profesi své syny. Přestože by si již mohl zákazníky vybírat jen mezi skutečně movitými lidmi, tak pracuje s retailovými zákazníky stejně schopně jako s bonitními sportovci či právníky. A to mi věřte, že obě skupiny vyžadují diametrálně odlišný způsob uvažování.

Další skvělou ukázkou z praxe byl, do té doby pro mne neznámý, Štěpán Lacina. Postavil firmu nezávislého poradenství poměrně úzkého zaměření dluhopisového. Drží se, jak je vidět rady: "Investuj do toho, čemu rozumíš." Nedalo mi to, a s nutnou dávkou odvahy, jsem tohoto sympaťáka po přednášce oslovila a domluvila si s ním kafe. Souhlasil. Suverén v oboru se bez chvilky zaváhání otevřeně podělí o své zkušenosti . Zkusil někdy oslovit třeba filuta z Partners borce z konkurenční OVB, aby se podělil o pracovní zkušenosti? Zajímalo by mne, jak to dopadlo....?

ekonomie
Dominik Stroukal

Ekonomické okénko Dominika Stroukala bylo skvělé a děsivé zároveň. Potvrdila jsem si své domněnky o dopadech počínání národních bank a dalších velkých hráčů. Vývoj mne netěší (kvantitativní uvolňování, záporné sazby atp.), zároveň však ctím heslo, že přežije ten, co se přizpůsobí, a tak budeme i nadále pro sebe i naše klienty hledat možnosti, jak finančně uspět.

Lumír Schejbal v podobném duchu pokračoval na legislativní téma: "Quo Vadis legislativo?". Tady bylo vidět, že odborníkem je právník, prezentace bez obrázků, plná odrážek a textu ale rozhodně ne nudná. Kéž by zákonodárci byli schopni uvažovat jako tento expert a nedělat jen rozhodnutí od stolu. Moje shrnutí pro ty, co se nedostavili: "Veškeré regulace, pod záminkou ochrany klienta, přinesly jen řadu papírování navíc. Klient chráněný není, protože to klient nečte." Ostatní své závěry už nedokáži vysvětlit tak málo expresivně, nechám je tedy na čtenářově fantazii.

Jan Melvil Publishing, AFPČR konference
Tomáš Baránek

Abychom dělali finančně poradenskou praxi co má hlavu a patu, potřebujeme být odborně na výši, umět strategicky přemýšlet, ale také vědět, kdy už je čas zabrzdit a odpočívat. Skvělý řečník Tomáš Baránek představil zajímavé knihy ze svého nakladatelství Jan Melvil Publishing. Audioknihu "Proč spíme" právě poslouchám a vřele doporučuji, zvláště těm co si myslí, že spánek je přežitek.

Druhý den přišli další skvělý řečníci, ale to už by bylo fakt moc dlouhé. Necháme tedy něco málo zahaleno rouškou tajemství ?

3. NÁKLADY

Každý, kdo se i v dospělém věku vzdělává, ví, že nic není zadarmo a ani poutavé konference nejsou výjimkou. Náklady na sebevzdělání, ať jde o kurzy, konference, knihy, tvoří nemalou část výdajů schopných jedinců. O to více mne mile potěšilo, že tato konference byla pro členy asociace zdarma ?. Rada AFP zajistila skvělé partnery, díky nimž jsme my poradci hradili jen náklady na dopravu do krásného městečka Humpolec.

Děkuji všem, kdo se aktivně podíleli na organizaci, díky hostům i partnerům. Veliký dík ještě jednou Michalovi za skvělou atmosféru a všem členům za nové kontakty a přátelství. Díky Karlu Praisovi za dokumentární fotografie. A díky parťáku Vladimírovi, že jsem nemusela řídit s bolavou hlavou ?

Těším se na příští konferenci.? Laťka byla nasazena proklatě vysoko!

copyright © 2023 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle