Medvědí trh -10 odpovědí pro dlouhodobého investora

19. 3. 2020

Letošní zimu nepadalo mnoho sněhu. Snad pro zachování rovnováhy nám padá a padá akciový trh. Aktuálně se tedy nacházíme ve fázi nazývané medvědí trh. Bez ohledu na veškeré emocionální aspekty celé situace, pojďme se podívat na celou věc čistě a jen z pohledu dlouhodobého investora. Sepsali jsme 10 základních dotazů a připojili naše odpovědi.

1.Co se vlastně na finančních trzích aktuálně děje?

Za poslední měsíc klesly akciové trhy přibližně o 35 % a řada jednotlivých akcií o dost více. Celosvětový index MSCI World kolísá kolem 30% propadu od svého maxima (k 19.3.2020). Ropa prudce klesla, zlato vyrostlo a následně pokleslo. Česká koruna výrazně oslabila.  Trhy jsou velmi volatilní.

2. Proč se tomu tak děje?

Důvodů je více. Aktuálně vnímáme především pandemii koronaviru Covid-19. Ale jsou tu také neshody Saúdské Arábie a Ruska ohledně ropy, a na povrch vyplula opět migrační krize zejména na hranicích Turecka a Řecka. Jmenovat by se daly další střípky. Nejistota se projeví výprodejem. Pak už prodávají často i investoři proti své vůli, protože z různých důvodů musí. Kapitulační výprodeje. Mez investory vrcholí panika a nálada je zcela depresivní.

3. Armagedon? Takovou situaci jsme tu přeci ještě nikdy neměli!

Někteří docházejí k závěru, že celková situace už nikdy nebude lepší. Je pravda, že o Covidu-19 historie mlčí, tedy skutečně výjimečná situace z pohledu zdravotnictví. Trhy však padají  pravidelně a pravidelně se zase zvedají. Mění se jen důvody. Pocity z dané situace jsou vždy stejné. Pokaždé, když přijde finanční krize (tím nechceme říci, že by tu už byla) hodně lidí smýšlí o tom, že akcie už jsou navždy odepsané a nemá smysl se jimi vůbec zabývat.

Avšak historie pokaždé zatím ukázala, že při každé krizi nešlo o Armagedon ale o generační příležitost k nákupu. Slovy Sira Johna Tepletona „4 nejnebezpečnější slova v investování jsou : Tenokrát je vše jinak“

S&P index a krize

4. Tedy vše se vrátí do normálu a pojedeme ve starých kolejích dál?

V minulosti tomu tak vždy bylo a tak nemáme důvod si myslet, že by byla nyní situace jiná. Pokud máte diverzifikované, pro jednoduchost akciové, portfolio, tak si uvědomte co je to vlastně akcie. Nyní tu máme bezesporu velmi složitou situaci jak lidsky, tak ekonomicky. Na druhou stranu dokud tu budeme my spotřebitelé, tak se podnikům z dlouhodobého pohledu bude dařit. Ani kvůli krizi nepřestaneme jíst, oblékat se, kupovat si počítače, mobily, nepřestaneme prát a žehlit, doma uklízet, telefonovat, dívat se na televizi a další a další. Za nějaký čas se situace uklidní a rozjedou se i další aktuálně utlumené oblasti. Tak jak se život vrátí do normálu, vrátí se i finanční trhy. Mnoho slabých firem tuto katarzi nemusí přežít, ale berte to jako očistný ekonomický mechanismus. Tak jako v přírodě i zde přežijí ti nejsilnější, nejzdravější. Pokud máte diverzifikované portfolio, tak můžete být v klidu.

5. Co tedy mám dělat, pokud mám zainvestováno a vidím, jak se mi nerealizovaná ztráta na mém účtu zvětšuje?

Pokud peníze z nějakého důvodu nepotřebujete aktuálně teď, pak vyčkejte. Rozhodně neprodávejte, pokud nemusíte. Důležité slovo v otázce je „nerealizovaná“. Ztráta zůstane "virtuální", pokud ji odprodejem finančního portfolia v nevhodnou dobu neuskutečníte. Přesné datum propadů trhů není nikde vyvěšeno předem na nástěnce. Takže se snadno může stát, že jste začali investovat těsně před propady, nebo že jste před propadem doinvestovali větší částky. Však pokud máte před sebou dlouhý horizont, není to žádná katastrofa. Jen nepodlehnout skepsi. Ony se trhy zas vyšvihnou vzhůru, tak jako už mnohokrát v historii a pozitivní je, že doby růstů jsou delší a intenzivnější než doby poklesu

Býčí  a meděvdí trhy v historii

6. Mám přerušit své pravidelné investice do doby, než se vše uklidní?

Naopak! Investujte dále. Právě nyní nakupujete za stejnou cenu jako před dvěma a půl lety ale mnohem více aktiv. Prostě jsou slevy. Ptali byste se při povánočních výprodejích, zda nemáte počkat až se cena zboží vrátí do normálu? Velmi pravděpodobně byste slev využili a nakoupili. Stejné je to i v tomto případě.

O finálním výsledku vašeho celoživotního investičního snažení mnohem více rozhoduje dlouhodobé pravidelné investování dostatečné částky, spojené s ovládáním emocí, racionálním přístupem a sebekázní. Protože v obdobích mezi těmito propady rostou trhy po dobu průměrně 6-8 let o stovky procent (typicky 300-800%), zatímco propady (příležitosti) jsou mezi 20-60 % a trvají průměrně jen 1-2 roky.

7. Je tedy dobře naopak navýšit investice?

Rozhodně ano, nesmíte však ohrozit své krátkodobé rezervy. Zamyslete, zda a o kolik případně můžete svou pravidelnou investici navýšit. Myslete na to, že byste měli pravidelně investovat alespoň 15% svého příjmu (při vyšších příjmech i více).

8. Není lepší počkat až trhy ještě více klesnou?

Existuje reálná možnost, že akciové trhy budou v reakci na pravděpodobnou recesi v příštích týdnech a měsících dále postupně klesat až k propadům o 40-60%. Trefit samotné dno by se povedlo jen náhodou. Když začnou ceny aktiv klesat, nikdo neví, zda se propady ještě prohloubí (jak tomu bývá ve finančních krizích) nebo vzpamatují a ceny aktiv začnou zase narůstat (například korekce koncem roku 2018). Nyní jsou už ceny velmi atraktivní a čekat, že budou ještě lepší by mohlo znamenat, že se vůbec nedočkáte. Proto máme pro tyto příležitosti přesné metodiky jak doinvestovávat a nesnažit se přitom spekulovat.

Četnost propadů na akciových trzích DownJones

9. Tedy hned teď vzít vše co mám a směnit za akcie?

Tak jednoduché to zas nebude? Mrkněte, co na takovou situaci říká váš finanční plán. A pokud ho nemáte, bylo by velmi dobré si jej pořídit a podle něj pak při svých finančních rozhodnutích postupovat. Obecně pamatujte, že

  • na běžném či spořícím účtu musí být zhruba 6měsíční rezerva
  • stranou si také nechte rezervu na vaše cíle, které jsou důležité a chcete je realizovat do tří let

Ostatní peníze můžete zainvestovat. Tím ostatní myslíme kromě bežných a spořících účtů i stavební spoření po vázací době, termínované vklady končící v blízké době nebo spořící investiční životní pojištění (tedy bez ochrany rizik). To jsou vše peníze, které můžete alokovat efektivněji.

[box type="shadow"]U větších objemů investic, doporučujeme investici ještě rozdělit. Například do 2-3 kroků. S našimi klienty máme už první nákup za sebou. Zbylou hotovost cca 50% doporučujeme  zainvestovat nyní, zbylých 50% zainvestovat, pokud trhy poklesnou o více než 40%. V případě zotavení (růstového návratu směrem k původním hodnotám) pak zbylou částku zainvestovat do 3, nejpozději 6 měsíců.[/box]

10. Tedy žádná extrémní řešení a hezky po skautsku "být připraven"?

Ano. Nebýt ani chamtivý ale ani vystrašený. Informace čerpat z kvalitních zdrojů jako například Morningstar, Bloomberg, česká Patria, a další.   Být připraven doinvestovat, pokud mi to situace dovolí. Na všechny situace v životě se připravit nemůžete, ale na většinu situací, které mohou nastat na finančních trzích, by vám měl dát odpověď váš finanční plán a poradce. Ten vám pomůže v takových chvílích zejména zvládnout (zejména negativní) emoce a udržet racionální, trpělivý, ukázněný a systematický přístup.

Pokud byste potřebovali pomoci s rozhodováním ohledně vašich investic, neváhejte nám zavolat, rádi vám pomůžeme.

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle