P2P půjčky aneb tak trochu jiná investice

26. 6. 2016

Máte již nějakou zkušenost s investováním, osahali jste si základní a dobře známé  produkty, ale stále hledáte ještě další možnosti jak své investiční portfolio rozšířit?

Když se mne zvídaví klienti ptají, jak mohou ještě investovat své peníze, jako jednu z možností uvádím tzv. peer to peer půjčky. Ne nepletu pojmy z dojmy. P2P, peer to peer nebo chcete-li person to person lending či sociální půjčky, půjčky lidé lidem....to všechno jsou výrazy pro poskytování finančních částek mezi jejími uživateli. Alternativa ke klasickým bankovním půjčkám a investicím. Přítomnost banky jako tradičního zprostředkovatele nahrazuje výrazně levnější a transparentní internetová platforma.

Představme si dvě skupiny lidí – ty, kteří si potřebují půjčit, a pak ty, kteří mají naopak přebytek peněz a hledají pro ně uplatnění. Mezi těmito dvěma skupinami pak stojí nezávislý mechanismus, který je efektivně propojí.   Provozovatel platformy prověří registry žadatele o půjčku a na základě dalších informací jako účel půjčky, její výše, případně možnosti zajištění, délka splatnosti vyhodnotí bonitu (schopnost splácet) dlužníka. Z finálního množství prověřených žadatelů, které provozovatel vyhodnotil jako důvěryhodné, si investor vybírá komu je ochoten za jakých podmínek půjčit. Může nabídnout celou poptávanou sumu nebo jen část. Zbylou část mohou nabízet další investoři. Další krok je opět na žadateli o úvěr, který se rozhoduje, které nabídky využije.

Provozovatel platformy se postará o automatizovanou distribuci peněz oběma směry, to vše za transparentních podmínek a za poplatek daleko nižší než v případě bank.

Tento systém do země České dorazil v roce 2010. Ve světě je již pověřen a již řadu let dobře funguje v mnoha zemích (zejména oblíben je např. v USA a Velké Británii). U nás můžete prozatím využít několika jednotek společností, které takové zprostředkování půjčky na jedné straně a investice na straně druhé nabízejí. Zda bude P2P stejně úspěšné u nás jako v zahraničí se ještě ukáže. Kdo si již s myšlenkou investovat přes systém P2P pohrával, rozhoupe se k akci možná nyní. Na trh vstupuje finanční skupina PPF se svým konceptem Zonky.cz, jak nás upozornila média před několika dny.

Závěrem snad už jen starou známou investiční pravdu, že neexistuje dokonalá investice ve smyslu veliké zhodnocení s malým rizikem. Tudíž i zde platí, podívejte se na různé provozovatele, zjistěte, který koncept by vám nejlépe vyhovoval, a pak už jen diverzifikujte a diverzifikujte.

Chcete-li se pobavit o různých možnostech investování, neváhejte se nám ozvat. Vymyslíme řešení šité na míru přímo pro Vás!

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle