Poklesy jsou přirozenou součástí investování

9. 5. 2022

Sotva se světové ekonomiky zotavily z pandemie, musí řešit problém s inflací a válkou na Ukrajině. Centrální banky kvůli inflaci zvyšují úrokové sazby a to se projevilo nejen v poklesu cen dluhopisů, ale i akcií. A přestože zisky firem významně rostou, ceny světových akcií od začátku roku klesly o více než 12 % (MSCI ACWI index). Některé investory v takovou chvíli mohou přepadnout obavy a pochyby. Ovšem poklesy jsou přirozenou součástí investování. Proto připomínáme:

Zásady bezpečného investování

Tržní poklesy jsou přirozenou součástí investování

Pokud investujete na své dlouhodobé cíle za 7 a více let, měly by ve vašem portfoliu převažovat akcie, které dlouhodobě nejvíce rostou. “Cenou” za tento růst je vyšší kolísavost jejich ceny. Pokud se podíváme na historii akciového indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1900 do roku 2022, zjistíme, že ke korekci (poklesu většímu než 10 %) došlo u akcií už 131krát, tedy zhruba jednou za rok a pokles převyšující 20 % hodnoty nastává v průměru každých 3,5 roku. Přesto za celých 122 let hodnota akcií v indexu rostla v průměru o 10,1 % za rok (p. a.).

Zdroj: Factset. Historická výkonnost není zárukou výnosů v budoucnu. 

Snaha vyhnout se poklesům akcií zvyšuje riziko investování

Naše mysl nám často může velit vyhnout se nepříjemnému pocitu, který při poklesech zažíváme. To může v těžkých časech vést k unáhleným rozhodnutím vystoupit z investice a počkat na lepší dobu. Investor ale často sklouzne k tomu, že prodává za levno a kupuje za draho. Koupit a držet je časem prověřená metoda, kterou využívají i ti největší světoví investoři, jako je Norský ropný fond, Nobelova nadace nebo Anglikánská církev.

Mít široce rozložené portfolio kvalitních investic je důležitější, než držet pouze “vítěze”

Všichni bychom rádi drželi investice, které zrovna nejvíc rostou. Dopředu však nevíte, které to budou právě letos. To často vede investory k nutkání přesouvat peníze do nástrojů, které jim nejvíce vydělaly loni. Tím ale sklouzávají ke stejné chybě jako v případě časování trhu – prodávají za levno a kupují za draho.

Co tedy dělat?

1) Myslete dlouhodobě

Jak říká nejúspěšnější investor světa Warren Buffett: „Akciový trh je navržen tak, aby přesouval peníze od aktivních k trpělivým.” V první řadě zachovejte chladnou hlavu a přemýšlejte o svých penězích dlouhodobě. A více než 200 let historie akciových trhů nám ukazuje, že tržní propady jsou vždy dočasné a že dříve nebo později se trhy vrátí na svou předchozí úroveň a začnou růst na nová maxima. Přestože akciové trhy prošly v posledních 50 letech čtyřmi velkými krizemi, vyrostl by každý dolar investovaný do amerických akcií v roce 1970 na 182 dolarů.

 

Zdroj: Moringstar, Akcie jsou reprezentovány indexem Ibbotson Large Company Stock Index. Čtyři krize jsou definovány jako propad o více než 25 %. Historická výkonnost není zárukou výnosů v budoucnu.

2) Zkontrolujte rozložení vašeho majetku

Správné rozložení majetku mezi akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, zlato a hotovost stojí za 92 % úspěchu většiny investorů. V portfoliích českých investorů však často významně převažují hotovost a nemovitosti. Pokud hodnotu vašeho majetku tvoří z více než 50 % investiční nemovitosti, je nejlepší doba využít aktuálních vysokých cen, část odprodat a vaše portfolio diverzifikovat mezi další třídy aktiv. Zkušenosti ze světa nám ukazují, že v dobách rostoucích úrokových sazeb ceny nemovitostí často klesají a mohou klesnout i o desítky procent. Samozřejmě krom samotné sazby, záleží na mnoha dalších faktorech.

3) Využijte příležitost dokoupit investice za nižší ceny

Pokud máte volnou hotovost, kterou můžete nechat více než 5 let pracovat, zvažte její přidání do vašeho portfolia. Tržní propady jsou často nejlepší okamžik pro dokoupení investic za lepší ceny. Pokud pravidelně investujete, jen směle pokračujte. Pokud máte hotovost navíc, měli byste mít scénář toho, jak budete investice při poklesech dokupovat. Scénář neměňte, vždy jej pouze při poklesech vytáhněte ze šuplíku a postupujte podle něj. Vyhnete se tak zbytečnému přemítání jestli je 15% pokles dost nebo čekat na pokles 20%, nebo nedej bože nechat hotovost na spořicím účtě, když momentálně nese vyšší zhodnocení než investiční portfolio. Mohlo by se stát, že nakonec nezainvestujete vůbec a nevyužijete tak žádné slevy, kterou trh nabízí. Držte se svého scénáře, ať se děje, co se děje. Nespekulujte. Dopředu totiž nikdy nevíte, kde přesně se pokles zastaví a kdy se trh odrazí ode dna. Uvědomte si, že i když vaše portfolio aktuálně vykazuje ztrátu, neznamená to, že není kvalitní. Stále držíte podíly v prosperujících firmách jako Apple, Microsoft, Tesla, Johnson & Johnson, Visa či MasterCard, Coca-Cola, JPMorgan a desítky či stovky dalších. Jejich hodnota neklesá jen proto, že aktuálně klesla cena akcie.

Někteří se každoročně těší na sezóní slevy svého oblíbeného zboží. My se s klienty těšíme na slevy při nákupech firem, které toto zboží produkují. Víme, že poklesy jsou přirozenou součástí investování a maximálně je využíváme. Ohledně doporučení jsme konzistentní. Na základních principech se totiž po léta nic nemění, což dokazují dlouhodobé výsledky a řada článků, které jsme již psali v minulosti.

Zdroj: https://www.edwardinvest.cz/

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle