Pracujte chytře s úročenou hotovostí

Dne 27. 9. 2023 ponechala ČNB základní dvoutýdenní repo sazbu na 7 %. V době, kdy jsou akciové trhy stále svírané nejistotou, je spořicí účet nebo nějaký druh repofondu lákadlem pro střadatele a zároveň vějičkou mnoha poradců na nové klienty. Poptávku po konzervativním produktu, který bude jakýmsi lepším spořicím účtem vnímáme i my. Pokud něco takového sháníte, máme pro vás dobrou zprávu. Ano, umíme zajistit klientům produkt, na němž se budou úspory úročit vždy dle vyhlašované dvoutýdenní repo sazby. Je to takový lepší spořicí účet.

Lepší spořicí účet

 • Hotovost je uložená jako klientský vklad u české banky.
 • Vklady jsou pojištěné do 100 tisíc EUR jako na spořicím účtu.
 • Pro občany i podnikatele.
 • Úrok není limitován ani minimem, ani maximem. To je velkou výhodou oproti komerčním bankám, které často uplatňují pásmové úročení.

příklad uložení hotovosti
* jedná se o hrubé výnosy před odvodem daní

** pro výpočet použitý ČSOB účet s pásmovým úročením: do 250 tisíc korun, od 250 tisíc do milionu úročení 3,3 %, nad 1 milion platí sazba 0,15 %. Podmínkou je používání ČSOB Smart Banking (1× za 3 měsíce) a platební karty (5× za měsíc)

Zdá se, že rozdíl ve výnosu není enormní, ale skutečnou přidanou hodnotu přináší práce s celým portfoliem, kam hotovost patří.

Investice podle cílů

Je důležité mít vždy dostatek hotovosti nebo konzervativních a likvidních investic na pokrytí vašich finančních cílů a přání na nejbližší 3 roky. Ostatní majetek byste měli nechat pracovat v dynamických portfoliích, která mohou hodně kolísat, ale také v konečném důsledku vydělat. Jak se blíží vaše cíle, přesunujete vždy potřebnou část peněz (nikoli všechny) z dlouhodobého do střednědobého, a nakonec do krátkodobého portfolia, které by mělo být nejkonzervativnější. Krátkodobé portfolio může zahrnovat mix vhodných dluhopisů a hotovosti nebo klidně jen samotnou dobře úročenou hotovost.

Z toho plyne druhá výhoda chytré práce s úročenou hotovostí: Máte-li vše pod jedním investičním účtem, jsou veškeré přesuny snadné, automatizované a levnější. Zajišťuje vám to také dobrý přehled o tom, kolik peněz máte a na jaké cíle. Tím chráníte svůj majetek pro své vytoužené cíle a zároveň ho chráníte před inflací.

Střelný prach pro plynulý začátek

To už zní lépe, než že jen ušetříte. Nicméně pojďme ještě dál. Úročenou hotovost doporučujeme využívat i na začátku většiny velkých jednorázových investic. Pořád platí, že peníze k použití za dlouhý čas, jako třeba renta, by měly být plně zainvestovány. Tam hotovost zkrátka nepatří. Nicméně kdo by chtěl jednorázově zainvestovat větší část, například 70 % svého veškerého, celoživotně naakumulovaného majetku, doporučujeme udělat to postupně. Důvod je jednoduchý. Nikdy nevíme, kam se pohne trh v horizontu jednoho roku. Může jít o růst, stagnaci ale také významný propad. Vidět na svém účtu během prvního roku například – 20 %, věříme nechcete. Pokud emocionálně takovou situaci ustojíte, nic se neděje. Trh vám vše vrátí s úroky a vy budete mít před čerpáním renty za 20 let na kontě potřebné miliony. Ale co když by mohl být start plynulejší?

Můžete vložit svou hotovost, nechat ji úročit a automaticky podle scénáře domluveného s naším poradcem v jednotlivých tranších hotovost investovat. Podle situace na trhu doporučujeme počáteční investici rozdělit na 3–6 tranší.  V našich produktech umíme jednoduše pro klienty ohlídat, že investiční kalendář bude dodržen, a navíc nastavit pravidla, kdy investiční tranši uspíšit. Jak to myslíme? Využít hotovost jako tzv. střelný prach. Tedy zainvestovat mimo dohodnuté termíny, pokud nastane signifikantní pokles na trhu, a tím pádem i zajímavá sleva pro nákup aktiv.

Příklad podmínek rozložení a zainvestování hotovosti:

 1. Tranše 20 % jednorázové investice 1. 11. 2023
 2. Tranše 20 % 1. 1. 2024
 3. Tranše 20 % 1. 3. 2024
 4. Tranše 20 % 1. 5. 2024
 5. Tranše 20 % 1. 7. 2024

Podmínky porušení tohoto kalendáře:

 • Při poklesu trhu o 15 % doinvestovat následující tranši.
 • Při poklesu trhu o 20 % doinvestovat následující 2 tranše.
 • Při poklesu o více jak 30 % vypálit celý střelný prach, který máte k dispozici. Tedy zainvestovat všechny dosud nezainvestované tranše.

Tímto postupem se na počátku investice částečně chráníte před prudkými poklesy na trhu a zároveň využíváte možnosti nakupovat ve slevách.

Postupné uvolňování hotovosti do dlouhodobého portfolia

Obr. Ilustrativní vývoj úročené hotovosti, kdy dochází k postupnému uvolnění peněz do dlouhodobého portfolia a plnění cílů.

Uvedený příklad není investiční doporučení. Situace každého z nás je jiná a každý přichází na investiční trh během jiné situace na finančním trhu. Proto doporučujeme vše konzultovat s odborníky. Chcete i vy pracovat chytře s úročenou hotovostí? Zavolejte nám a probereme, co by se hodilo udělat právě ve vašem případě.

Pracujte se svou hotovostí chytře!

 1. Vydělejte více než jinde
 2. Jednoduše přesouvejte peníze mezi různě dynamickými investičními portfolii až k úročené hotovosti dle svých cílů
 3. Využívejte střelného prachu při větších jednorázových investicích

 

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle