Rentiérská inspirace – Norský ropný fond

Rozličné životní situace vás mohou dovést k úvahám nad volbou vhodné formy správy vašeho majetku. Dnes chceme inspirovat ty z vás, kteří již čerpají nebo chtějí čerpat rentu, a přitom jim záleží na tom, aby majetek nikde zbytečně „nekrvácel“.

Aby byla zachována výnosnost majetku, je často účelné udržet ho v celku. To koresponduje s přáním většiny rentiérů, čerpat svou rentu jen z výnosů svých investic a zachovat jistinu svého majetku pro další generace. Takovému přístupu ke správě majetku říkáme nadační 

Nedávno jsme podrobně popsali strategii a příběh snad nejznámější nadace světa, Nobelovy nadace. Není zdaleka jediná. Například Harvardská univerzita má největší univerzitní nadaci na světě. Její výnosy tvoří více než třetinu příjmů univerzity. Zajímavý může být pohled i na investiční portfolio Anglikánské církve, které není tak konzervativní, jak by člověk od takové instituce nejspíš čekal.  

Možná vám účely těchto nadací připadají příliš vzdáleny od vašeho cíle čerpat rentu pro život na úrovni v době, kdy už máte odpracováno. Pak by vás mohla zaujmout filozofie Norského státního investičního fondu. Ten je známý jako Norský ropný fond a byl založen v roce 1996 s cílem zajistit svým občanům peníze na důchod. 

Norský ropný fond 

Spravuje bohatství, které Norsko získalo díky těžbě ropy a díky jeho obří velikosti je vůbec největším investorem na světě. Jeho cílem je ochrana a růst hodnoty spravovaného bohatství pro budoucí generace. Stejně tak, jako každý jiný investor, volí strategii podle svého účelu a investičního horizontu, který bývá u nadací i u rentiérských portfolií trvalý, teoreticky nekonečný. Investice tohoto finančního giganta řídí na plný úvazek tým 386 investičních analytiků, ekonomů a rizikových manažerů. Mohlo by se zdát, že takto početný tým investičních profesionálů bude řídit své investice sofistikovaným způsobem a dokáže se vyhnout vážnějším propadům. Pravdou je, že kvalita není určována kvantitou, a tedy i takto velké investiční instituce se řídí následujícími jednoduchými pravidly: 

Nevystupujeme z trhu – poklesy vysedíme 

Každý zkušený investor totiž ví, že trhy nelze předvídat a pokoušet se o to často znamená horší investiční výsledky a větší riziko. Přes 50 let výzkumů potvrzuje, že lidé nedokážou rok co rok konzistentně vybírat ty správné akcie, ani časovat trhy. Tržní propady je tedy nutné tzv. vysedět. Tým správců fondu investuje do široce diverzifikovaného portfolia globálních akcií a ve svém portfoliu drží akcie více než 9 tisíc firem ze 70 zemí světa. Není tedy překvapením, že v roce 2022 klesla hodnota portfolia Norského ropného fondu o 1,637 miliard norských korun, což znamená pokles hodnoty majetku o 17,58 % (vyjádřeno v amerických dolarech). 

Norský ropný fond - poklesy musíte vysedět

A nebylo to poprvé, kdy jeho akciová složka zažila propad hodnoty. Z obrázku níže je vidět, že za téměř 25 let fungování zažil fond pokles akcií celkem 7krát.  

Rozkládáme investici = rozkládáme riziko 

Toto pravidlo vychází z výzkumu, který poskytl poznatky o tom, jak diverzifikace (tj. proces rozložení investic do různých aktiv s cílem minimalizovat riziko) může snížit kolísavost portfolia, aniž by musely být obětovány výnosy. Tato strategie vychází ze zdravého rozumu, že trhy se nedají předvídat a váš majetek by měl být správně rozložen s předpokladem, že nikdo neví, co přinese budoucnost. Vidíme to pokaždé, když média zveřejní nějakou nečekanou zprávu, na kterou reagují různé investiční nástroje rozdílným způsobem. Některé nástroje rostou, jiné naopak padají. 

Stejně tak je důležité, aby portfolio nespoléhalo na jednu ekonomiku, jednu zemi či kontinent. Jak je vidět na mapě světa, Norský ropný fond investuje v modře označených zemích. Centrální banka investuje zásadně mimo Norsko, aby nedošlo k destabilizaci ekonomiky země. Velikost investice běžné rodinné firmy by sice žádnou ekonomiku jen tak nedestabilizovala, ovšem tím, že budete investovat zejména mimo ČR, chráníte sebe před možnými, i když třeba málo pravděpodobnými, geopolitickými riziky. 

Norský ropný fond - diverzifikace

Možná si říkáte, jak můžete jako běžný investor koupit a držet akcie 9 000 firem po celé zemi a ještě portfolio doplnit vhodnými dluhopisy, nemovitostmi či dalšími aktivy? Díky nízkonákladovým fondům kolektivního investování, jako jsou ETF nebo indexové fondy, je to ale velmi jednoduché. Stejně tak jednoduché je i poslední pravidlo…

Když nemůžeš, tak přidej víc 

... zpívá se v jedné písni. Tady by se dalo říct, když trhu dojde dech a cena aktiva se výrazně propadá, tak doinvestujte další peníze. Jinými slovy využívejte slev na trhu a nakupujte víc než jindy. Tak to dělá i Norský ropný fond. Každý rok investuje nové a nové peníze. V roce 2022 i 2008, kdy ceny akcií výrazně klesaly, byl nový vklad do fondu navýšen. Mnoho začínajících investorů se při propadech bojí o svou investici. Ti zkušenější už vědí, že větší vklad při propadu se více zhodnotí, a tak přinese vašemu majetku větší benefit během několika málo následujících let. O tom jsme psali nedávno v článku Síla vytrvalosti. 

Norksý ropn fond - navýšení při poklesech 

Jak Nobelova nadace, tak Norský ropný fond, dodržují základní investiční pravidla, která uplatňujeme i na portfolia našich klientů. Jsou jednoduchá a fungují stejně pro malé i velké investory. Podle našich zkušeností je poměrně snadné s investičními principy popsanými v tomto článku souhlasit. Ale je těžké je dodržovat v praxi, když nastanou těžké časy. Pokud tyto základní principy trhů a jejich fungování akceptujete a dávají vám smysl, neváhejte nás kontaktovat a my vám pomůžeme nastavit cestu k efektivní rentě a vytrvat na ní.  

Zdroj: www.nbim.no

Zdroj: Eugene F. Fama and Kenneth R. French, “Luck versus Skill in the Cross-Section of Mutual Fund Returns,” Journal of Finance 65, no. 5 (2010): 1915–1947.  

Zdroj: edwardinvest.cz

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle