Kdy začít investovat - 2. díl

13. 8. 2019

Kapitoly:

V prvním díle jsme si mimo jiné ukázali, jak se většina lidí mylně domnívá, že při odložení investice o 5 let, přijdou o vložené peníze za prvních 5 let,  což jsou ochotni akceptovat. Ve skutečnosti však přijdou při investici na 30 let o to, co částka vložená za prvních pět let mohla vydělat na třicetiletém horizontu. Tedy zhruba dva miliony korun v uvedeném příkladu. To už se oplakává více než vložených  350tis. Kč.

„Vím, že nic nevím.“

A jak odpovídají na otázku příchodu příští recese profesionální investoři? Různě. Tím nechceme nikoho odradit. Chceme jen seriózně demonstrovat fakt, že pokud vám někdo s jistotou tvrdí, že recese přijde „na tuty“ v říjnu 2019, pak prostě hádá, tak jako všichni ostatní.

Odpovědi investorů na otázku příští recese

Možná se stále držíte své jistoty čekat a říkáte si, že o moc nepřijdete, když ještě rok dva počkáte. Co na to říká nekompromisní statistika?

V historii recesí byly jen dva případy, kdy trhy rok a půl až půlrok před recesí významně nerostly. Ve zbylých sledovaných 10 případech trhy rostly v průměru o 10-15% za rok. Tedy vyčkáváním se velmi pravděpodobně připravujete o zajímavé výnosy.

Akcie často zajímav rostou rok před recesí

“Noviny píší, že jsou trhy na historických maximech!”

Další častý strach v tomto období vyvolávají novinové titulky o historických maximech. Vždyť když jsme na maximu musí zákonitě přijít brzy propad, nebo ne?  V tomto místě je třeba si uvědomit, že ceny akcií dlouhodobě rostou. Přijde-li recese, přijde i zotavení a nová maxima. Křivka cen akcií je prostě dlouhodobě rostoucí a tak zmínky o historických maximech nevypovídají nic o možném nadcházejícím propadu.

Vypůjčili jsme si experiment, z něhož vyplývá, že výnosy v příštích 12 měsících téměř nezávisí na tom, jestli jsou trhy na rekordu nebo ne.

Kdybyste v minulých 30 letech investovali na nových historických maximech, tak zhodnocení po 12 měsících by bylo prakticky stejné oproti stavu kdy budete investovat bez ohledu na zprávy o historických maximech.

Roční výnosy trhu

Výnosy akciového trhu v následujících 12 měsících, kdy se nakupovalo po dosažení cenového rekordu nebo kdy se nakupovalo bez ohledu na historickou cenu.

I když investujete na maximu tak za rok je výkonnost vaší investice v průměru jen o 0,6% p.a. nižší. Drtivá většina z nás však neinvestuje jen na 1 rok.

Mimo medvědí trhy se akcie zřídkakdy vracejí na nižší úrovně

"Čekat na korekci na trzích?"

Je zajímavé, že přibližně v ¼ případů se trhy nachází na svých maximech. V „průměru“ jsou to 3 měsíce v roce. (Zde je potřeba dát slovo průměr do velkých uvozovek, protože jsou roky, kdy se trhy na maxima nepodívaly ani jednou, ale jsou roky, kdy na maximech byly 10 měsíců z 12.)

Čas strávený v různých fázích trhu od propadů po maxima

Z toho zmíněné medvědí trhy jsou v grafu šedivou částí tedy v součtu 31% času od roku 1945.

„Co když trefím nejnevhodnější okamžik pro jednorázovou investici?“

Otázkou je, co je to nejnevhodnější okamžik pro investici. Většina českých investorů investuje pravidelně a v tomto případě je opravdu jedno, kdy začnete. Pokud jde o jednorázovou investici, pak záleží na jak dlouho ji zvažujete. Protože se tu bavíme o dlouhodobých strategických investicích, tak vězte, že i investice na vrcholu ekonomického cyklu s následným velkým propadem, není žádnou tragedií, pokud dodržíte dlouhodobý investiční horizont

Pro simulaci jsme si vybrali asi nejznámější akciový index S&P 500. Představte si, že koncem roku 1972 zainvestujete  jednorázově 1000$ o dva roky později index padá téměř o 50% a teoretická ztráta je skoro 500$. To vskutku nevypadá dobře. Další velký propad přišel v roce 1987 kdy se index propadá o 33%. Hodnota Vaší investice je však v tu chvíli už téměř dvojnásobná. Historie ukazuje, že pokud překonáte první krizi, tak v žádné další už obvykle netratíte ani na jednorázové investici.

Přečkáte-li první krizi, při další budete pravděpodobně v zisku

Jak už jsme napsali, pokud investujete pravidelně, jako drtivá většina lidí, tak propady jsou nižší a zotavení z propadů je rychlejší než u jednorázové investice. A ruku na srdce, v propadu byste udělali jen nevhodný emocionální prodej. Pokud máte finančního poradce, který je vašim dlouhodobým kompetentním partnerem, pak takový prodej nerealizujete a počkáte na příznivější čas. Dnes například (31.7.2019) by taková investice měla hodnotu přes 25 tis USD.

“Jak to, že už v druhé krizi jsem obvykle v plusu i při jednorázové investici?”

Tady nám odpoví medvěd s býkem. Nepodíváme se do ZOO ale na graf rostoucích a klesajících období na trzích.

Býčí trhy mají totiž násobně větší kumulativní růst než medvědí trhy pokles. A trvají mnohem déle proti trhům medvědím.

Býčí a meděvdí trhy v historii

S vědomím všech uvedených studií, statistik a zkušeností si troufáme tvrdit, že jsme slova Sira Johna Templetona “Nejlepší čas na investici je, když máte peníze”, obhájili se ctí. Věnovali jsme se těm  nejhorším scénářům jako například jednorázová investice na jednom akciovém indexu těsně před recesí. Chtěli jsme ukázat, že ani špatně zvolený čas na jednorázové investici neudělá na dlouhém horizontu žádnou katastrofu. Je třeba si uvědomit, že kvalitní finanční plán zahrnuje i doporučení jak investovat s ohledem na časový horizont, vaši averzi k riziku i aktuální fázi ekonomického cyklu. I jednorázovou investici můžete dle předem dohodnutých scénářů rozložit v čase, pro klidnější spánek opatrného investora.

"Ptejte se! "

Víme, že grafy i čísla mohou vyvolávat otázky a jejich interpretace v článku není jednoduchá. Proto, máte-li dotazy či připomínky, neváhejte nám je napsat a my vám je rádi zodpovíme. Nebo zanechte telefon ve formuláři a my Vám zavoláme.

Zdroje:

https://www.bloomberg.com , www.ftportfolios.com , https://www.morningstar.com/https://www.kfponline.cz/ ,VHI investiční akademie, Internet

 

copyright © 2024 Saturia Invest, s.r.o. | design by Greatex
envelopephone-handsetmenucross-circle