Kapitoly:

Tuto jednoduchou otázku si nejspíš položil každý, kdo o investicích uvažoval. Překvapivě na ni je i jednoduchá odpověď, kterou nám dal jeden z vynikajících světových investorů.

„Nejlepší čas pro investování je, když máte peníze“

Sir John Templeton

Abyste neřekli, že jsme skoupí na slovo, trochu si rozebereme, proč to tak vidíme i my v Saturia.

„Složené úročení je osmý div světa“

První dobrý důvod proč začít investovat co nejdříve, je Složené úročení. Už Albert Einstein věděl, jak se věci mají a označil složené úročení za osmý div světa. Podívejme se, jak složené úročení vypadá v grafu.

Kdybychom uvažovali pravidelnou investici 5.000,- Kč měsíčně a průměrný roční výnos 7%, dostali bychom se po třiceti letech na krásných 5,9 mil Kč. Většina lidí se mylně domnívá, že pokud začne s investicí místo dnes, tedy v čase 0, až od 6 roku, přijde o 357.121,- Kč, což jsou ochotni akceptovat. Ve skutečnosti však přijdou při investici na 30 let o to, co daná částka za celou tu dobu mohla vydělat, tedy zhruba dva miliony korun v našem příkladu. To už se oplakává více. A teď si představte, že byste mohli pravidelně odkládat třeba 20 nebo 30 tis měsíčně. Jaká by byla cena za odložení investice o pouhých 5 let?

„Papír snese vše, ale daří se tak i reálnému investorovi?“

Můžete namítat, že papír snese vše, ale život je život. Tak my vám jeden příběh úspěšného investora v praxi ukážeme.

Uznáváme, je to trochu extrémní příklad, nicméně princip je totožný. Warren Buffett je vskutku PAN investor, začal už ve 13  letech, nezůstal u 5.000,-Kč měsíčně a učil se investovat od nejlepších ve svém oboru. Nyní je on jeden z nejlepších, tak proč se neinspirovat právě jím? I přes své velké bohatství je známý neokázalým a střídmým životním stylem. Většina jeho majetku je určena pro nadaci manželů Gatesových a jeho vlastní dobročinnou organizaci Buffett Foundation. Na večeře chodí do restaurace ve své ulici. Jeho oblíbené pití je Coca Cola s příchutí Cherry. Bydlí stále v témže domě v Nebrasce za 30 tisíc dolarů. Řídí se heslem: “Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné”.

„A teď zpět na zem“

Jak jsme napsali. Warren Buffett je investorská hvězda a málokomu se podaří jeho úspěch napodobit. U něj nejde totiž jen o pravidelné investování nějakého obnosu peněz. Warren Buffet má neuvěřitelný talent na vyhledávání podhodnocených firem do kterých investuje a následně na této investici dlouhodobě dobře vydělává. Investuje jen do toho, čemu rozumí, i díky tomu byl uchráněn splasknutí internetové bubliny v roce 2001.  Vrátíme se zpět na zem a podíváme se, jak vypadá průběh našich strategií, které jsou pro naše investory k dispozici. Graf níže popisuje kumulativní výkonnost, pokud by byl na počátku investice v roce 1980 udělán pouze jednorázový nákup.

„Počkáme na krizi a pak zainvestujeme“

 

Při pohledu na graf vás možná napadne, počkat si na propad trhů a zainvestovat v tu nejlepší možnou chvíli. To by bylo prima, kdybychom dopředu věděli, kdy krize přijde. Ale to neví nikdo. Ani přední ekonomové a analytici. S jistotou víme, že krize přijde, nikdo však neví kdy. Nevěříte?

Vybrali jsme výstřižky z novin. Zmínky, že přijde krize najdete snad v každém roce. Hojně se o krizi mluvilo v roce 2016 ale i poté v roce 2017 kdy například americké trhy rostly o 21%, pak samozřejmě i konec roku 2018 byl tou správnou vodou na mlýn pro bombastické novinové titulky.

Faktem je, že máme za sebou polovinu roku 2019, krize stále nikde, a americké akcie na historických maximech. Investor, který nakoupil tedy nerealizoval ztrátu. Tu realizoval investor, který nenakoupil. Protože se připravil o zajímavé zisky a také mu jeho úspory „sežrala“ inflace.

 

Tedy doporučení za nás:

“Investujte a na nic nečekejte”

Zjednodušeně řečeno samozřejmě. Vždy se držte doporučení ze svého finančního plánu, neboť ten by měl být biblí pro vaše investiční rozhodování.

Pro analytické čtenáře připravujeme ještě druhý díl článku “Kdy začít investovat – 2.díl “, kde se podíváme, na výsledky některých statistik, abychom pochopili, jak se to má s historickými maximy trhů a také se podíváme na výsledky výzkumů ohledně časování příští krize.

Pokud máte ještě pochyby nebo otázky na toto téma, neváhejte nám zavolat nebo nám zanechat své telefonní číslo a my se vám ozveme. Rádi s vámi na téma investic popovídáme u šálku dobré kávy.

Zdroj: internet, Investiční akademie VHI